Alpaku salu miers

Maija izskaņā Randenes pamatskolas jaunāko klašu skolēni Valsts izglītības satura centra projekta (Nr.8.3.2.2/16/I/001) “Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai” ietvaros apmeklēja Alpaku salas. Tā nav kāda eksotiska vieta Klusajā okeānā. Tā sauc alpaku saimniecību, ko izveidojuši Ineta un Helmuts Zibārti tepat Latvijā, Bebrenes pagastā.

Zināms, ka alpaku dzimtene ir Dienvidamerika. Visairāk šo dzīvnieciņu mīt Peru. Alpakas, atšķirībā no savām radiniecēm lamām, vienmēr tikušas audzētas, lai iegūtu vilnu, no kuras gatavo segas, cepures, pančo (apmetņus), cimdus, zeķes, šalles, džemperus un citus adītos izstrādājumus. Saskaņā ar Peru klasifikāciju no alpakas iegūst vilnas dzīparus vairāk kā 52 dabīgos toņos.

Tikai 20. gadsimta beigās alpakas sāka izvest no Dienvidamerikas un audzēt arī citās valstīs: ASV, Jaunzēlandē, Austrālijā un Nīderlandē.

Kā skolēniem pastāstīja alpaku ganāmpulka saimniece Ineta, tad arvien vairāk lauksaimnieku pasaulē par savu ganību sargiem izvēlas gan lamas, gan alpakas, jo šiem kamieļu dzimtas dzīvniekiem iedzimts aizsargāšanās instinkts pret vilkiem, suņiem un cita veida plēsējiem, kas apdraud ganāmpulkus arī Latvijā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.