Ar “Skolas somu” Naujenes pamatskolas skolēni ceļo, iepazīst un mācās

30. oktobrī Naujenes pamatskolas 5. un 6. klases skolēni kopā ar klases audzinātājām Ingu ČALENKO un Inesi LOCIKU projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros devās mācību ekskursijā uz leļļu karaļvalsti Preiļos un Raiņa muzeju Jasmuižā.

Lelles, mākslinieces Vladlenas – preilietes Jeļenas Mihailovas radītie mākslas darbi, ir fantastiskas. Māksliniece J. Mihailova ir vairāku pasaules valstu leļļu autoru asociāciju dalībniece, ieguvusi godalgotas vietas dažādos starptautiskos leļļu autoru konkursos un izstādēs. 2009. gadā viņa ir darinājusi lelli, pēc toreizējā Valsts prezidenta V. Zatlera pasūtījuma, kā dāvanu Spānijas karalim. Jeļena ir arī aktīva labdarības pasākumu atbalstītāja. Lelles muzejā ir izvietotas dažādos interjeros, katrai lellei ir savs stāsts un tapšanas vēsture, par to mēs uzzinājām ar videogida palīdzību. Lūk, ar tādu radošu, talantīgu mākslinieci un viņas darbiem mēs iepazināmies Preiļos.

Savukārt mājas pagalmā apskatījām pili miniatūrā ar grezniem tornīšiem, tiltiņiem, ūdensdzirnavām.

Apskatījuši leļļu kolekciju, ikviens, kas gribēja, varēja pārģērbties karaliskos tērpos. Uz brīdi visi nokļuva citā laikmetā, pārtopot par princesēm, musketieriem un galma dāmām.

Pēc tam devāmies uz Raiņa muzeju Jasmuižā. Tas atvērts 1964. gada 16. augustā nelielas Jašas upītes krastā. Muzejs izvietojies divās atjaunotās Jasmuižas muižas ēkās. Šeit no 1883. gada līdz 1891. gadam dzejnieks pavadīja savus ģimnāzijas un universitātes brīvlaikus, jo šai laikā muižu nomāja un tajā saimniekoja Raiņa tēvs Krišjānis Pliekšāns. Jasmuižā dzejnieks atpūtās, baudīja klusumu, dzejoja, rakstīja dienasgrāmatu, pierakstīja latgaliešu kāzu apdziedāšanās dziesmas.

Trešajā muzeja ēkā apskatījām Latgales keramiķa Andreja Paulāna 1999. gadā rekonstruēto darbnīcu – cepli.

Muzejā izstādīta Latgales keramika, tas iekārtots rakstnieka laika stilā. Jasmuižā apskatījām ekspozīcijas priekšmetus kuri, iespējams, piederējuši Rainim.

Mājupceļā skolēni atzina, ka jūtas laimīgi, jo ekskursija bija interesanta, aizraujoša, veiksmīga un jautra!
Lai lauku bērniem būtu vairāk tādu iespēju aizbraukt, izzināt un iepazīt mūsu dzimto Latviju, tās talantīgos cilvēkus, dabas ainavas, kultūras un arhitektūras pieminekļus! Lai bērni lepojas, ka viņu Dzimtene ir Latvija!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *