Aspazijas mēnesis Špoģu vidusskolā

„Tāda es esmu” – ar šādu moto Špoģu vidusskolā aizritējis marts, kas tika veltīts Aspazijas 150 gadadienai. Visu  mēnesi skolā notika dažādi pasākumi, kuros tika iesaistīti gan latviešu, gan cittautu apmācības plūsmas skolēni: Pasākumu mērķis – tuvāk iepazīties ar dzejnieces personību un dzeju, rosināt skolēnu radošo izpausmi, atrast Aspazijas dzejā sev aktuālo un interesanto.

Radošo darbu konkursā „Mans saulainais stūrītis”  5.a un 6.a klases skolēni dalījās savās izjūtās par vietām un cilvēkiem, kas rada laimes un prieka gaisotni. Priecē, ka lielākajai daļai tā ir ģimene, mīļā māmiņa, tētis vai vecmāmuļa.

6.b un 7.b klases skolēni, iepazinušies ar Aspazijas dzeju, veltītu bērnības atmiņām un pārdzīvojumiem, meklēja dzejas simboliskus tēlus un krāsas, kā arī zīmēja Aspazijas dzejas karogu. Dzeltenā krāsa viņiem asociējās ar saulaino bērnību, prieku, siltumu, mīļumu, ko izjutuši, lasot dzeju, zilā – ar sapņiem un ilgām, sarkanā – ar  mīlestību un uguni, zelta –ar pasaciņu un princesītes tēlu, bet zaļā – ar dabu, pavasari un dzīvību. Šīs krāsas dominēja skolēnu veidotajos karogos.

Kaut gan marts tika izsludināts kā Aspazijas mēnesis, tomēr daži pasākumi tika veltīti arī otrajam dižajam gaviļniekam – Rainim, jo viņu vārdi gan dzīvē, gan literatūrā nav šķirami.

Vecāko klašu skolēniem 12. martā tika piedāvāta muzeja stunda, kuru vadīja Berķeneles muzeja darbinieces Lilita Novicka un Inese Bērziņa, iejutušās Raiņa māsu – Līzes un Doras –  tēlos. Tas bija saistošs pasākums, kurā 9.-12.klašu skolēni ne tikai iepazinās ar Raiņa bērnības dienu zemi, bet arī aktīvi darbojās paši. Patīkams pārsteigums bija skolēnu veidoto animācijas filmu demonstrējums un fizminūte kopā ar Raini. Muzeja stunda deva iespēju paskatīties uz Raini mazliet no cita skatupunkta, ieraudzīt viņā mazo zēnu un pusaudzi, kurš bieži cieš no vientulības un smagi pārdzīvo nepelnīto pārestību, atstumtību un nesapratni, kurš izdzīvo savu pirmo mīlestību, kuram nav māju izjūtas, jo bērnība paiet nomātajās mājās…

23. martā 9.b klases skolēni piedalījās Višķu pagasta bibliotēkas rīkotajā pasākumā „Aspazijai un Rainim – 150”. Sandis Proms (9.a) un Selina Germane (6.b) lasīja Raiņa dzeju, skolotāja Valentīna Ivanova – eseju konkursa „Sudraba acis” laureātu darbu fragmentus, savukārt pensionētās skolotājas Margita Ārense un Helma Hansone dalījās savās pārdomās par Aspazijas dzeju un lugām, lasīja mīļākos dzejoļus: „Dzimtene”, „Trīs mācības”, „Nebēdne meitene”, „Koka spēks” un citus. Saruna izvērsās diskusijā par Aspazijas un Raiņa darbu aktualitāti mūsdienās, to interpretāciju teātra un kino mākslā.

Aspazijas un Raiņa jubilejai veltītie pasākumi turpināsies visu gadu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *