Atskats uz Karjeras nedēļu Augšdaugavas novada skolās

Jau devīto gadu visā Latvijā tiek rīkota Karjeras nedēļa. Šogad tā norisinājās no 11. līdz 15. oktobrim, kuru sadarbībā ar partneriem reģionos organizēja Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA). Šogad Karjeras nedēļa ar saukli “IKT tavai karjerai” bija veltīta informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) nozares iepazīšanai, apzinoties to aktualitāti un pielietojumu sadzīvē, izzinot plašo IKT profesiju spektru, atklājot tām nepieciešamās prasmes un uzklausot iedvesmojošu nozares pārstāvju stāstus, kā arī pašiem izmēģinot spēkus jauniešu ideju hakatonā.

Lai izzinātu šī gada Karjeras nedēļas tēmu, tās laikā notika vairāki centrālie pasākumi: 11. oktobrī tiešsaistes diskusijā vecākiem “Tehnoloģijas ģimenē – draugs vai svešinieks?” tika pārrunāts, kādu lomu tehnoloģiju izmantošana ieņem ģimenes ikdienā, kā atbalstīt bērnus tādu nozaru iepazīšanā, kas pašiem vecākiem nav tuvas un pazīstamas, bet 12. oktobrī jauniešu diskusijā “Iedvesmas stāsti – kā es nokļuvu IKT nozarē?” pieredzes stāstos dalījās profesionāļi, kuri darbojas IKT nozarē. Paralēli tam visu Karjeras nedēļu skolotājiem bija pieejams izglītojošs materiāls 7. – 9. klasēm, kas rosināja izmēģināt radošu programmēšanu LearnIT ekspertu vadībā. Savukārt no 14. līdz 15. oktobrim vidusskolēniem un profesionālās izglītības iestāžu audzēkņiem bija iespēja izmēģināt savus spēkus hakatonā, meklējot atbildes un piedāvājot risinājumus, kā ar mūsdienu tehnoloģiju sniegtajām iespējām palīdzēt jauniešiem efektīvi risināt dažādus karjeras jautājumus.

Jauniešu ideju hakatonā “Mans karjeras kods” savu dalību pieteica un tika atlasīta finālam Špoģu vidusskolas 12. klases skolēnu komanda “Čiekuriņi”. Jaunieši divu dienu garumā klausījās lekcijas, realizēja savu ideju – interaktīvo spēli “Mana karjera”, ieklausījās mentoru un ekspertu ieteikumos un kopvērtējumā no 20 Latvijas skolu komandām ieguva dalīto 2./3. vietu.

Karjeras nedēļas laikā Augšdaugavas novada skolās – Bebrenes VP vidusskolā, Ilūkstes Raiņa vidusskolā, Sventes vidusskolā, Špoģu vidusskolā, papildus centrālajiem notikumiem visā Latvijā, notika arī citas aktivitātes. Klases stundās skolotāji runāja par tēmu “IKT Tavai karjerai”, skolēni savās klasēs veidoja izstādi “IKT loma manā, manas ģimenes ikdienā”, 9. – 12. klašu skolēni un profesionālo grupu audzēkņi piedalījās aptaujā “IKT Tavai karjerai”. Apkopojot aptaujas rezultātus var secināt, ka:

  • daudzi skolēni atzīst, ka laika pavadīšana sociālajos tīklos tikai daļēji attīsta digitālās prasmes;
  • ka IKT nozarē ir daudz vairāk profesiju, nekā bija domājuši;
  • skolēni izsaka domas, ka nākotnē IKT speciālisti būs ļoti pieprasīti un digitālās prasmes darba tirgū būs nepieciešamas ar IT nesaistītajās nozarēs;
  • skolēni atzīst, ka IT speciālistam ir svarīgas arī daudzas citas prasmes un iemaņas, tādas kā – spēja strādāt komandā, spēja uzņemties atbildību, vēlme pilnveidoties, radošums u.c.
  • skolēni min aktivitātes, kur var attīstīt IKT prasmes: informātikas, programmēšanas stundās; datorikas, robotikas pulciņos; uzdevumos, kuros jāizmanto IKT; konkursos, projektos, hakatonos; stundās, kur tiek izmantotas datorsimulācijas;
  • 30% aptaujāto plāno nākotnes profesiju saistīt ar IT jomu;
  • 85% aptaujāto atzīst, ka nākotnes profesijā būs nepieciešamas IKT prasmes.

Pēc jauniešu diskusijas skolēni dalījās savos ieguvumos:

“Uzzināju, kādu profesiju pārstāvji strādā IKT nozarē, kā nonākt šajā nozarē un, ka trūkst speciālistu šajā nozarē”; “Es uzzināju, ka IKT nozare strauji attīstās un , ka IKT nav tikai saistīta ar programmētāja profesiju, ka tajā ir ļoti daudz citu speciālistu”; “Es uzzināju, ka šajā nozarē karjeras ceļš jau var sākties skolas laikā, ka var sākt mācīties pašam un galvenais ir saprast, vai tas tevi interesē, un, ka nekad nevajag apstāties, ja tu gribi ko sasniegt”; “IKT ir vajadzīga gandrīz katram, neatkarīgi no dzimuma un profesijas”; “Galvenā prasme ir nepārtraukti mācīties, IKT nozarē darbs ir labi atalgots”; “IKT jomā var sākt studēt jau pēc 9. klases, ceļš šajā nozarē nav viegls, bet ir interesants”.

Ilūkstes Raiņa vidusskolas datorikas skolotāja Airita Šuksto par mācībstundu “No mākslinieka uz programmētāju”: “Karjeras nedēļā 7. – 9.klašu skolēni apguva JavaScript valodu. Skolēni ar interesi veica uzdevumus un atzina, ka viegli veidot pēc parauga, bet grūtības sagādāja sava zīmējuma veidošana. Dažiem skolēniem radās interese un patstāvīgi apguva sarežģītāku zīmējumu veidošanu.”

Abas tiešsaistes diskusijas var noskatīties @TavaiKarjerai Facebook kontā, un video mācībstundu “No mākslinieka uz programmētāju” VIAA yuotube kontā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *