Dažādā gaisma Rīgā

Vienā no saulainākajiem oktobra rītiem Špoģu vidusskolas 12.a klase devās ceļā uz Rīgu. Vērojot gar autobusa logu garām skrienošos kokus rudenīgi zeltainajos tērpos, augstos Rīgas namus, piebrauca pie interesanti būvētas ēkas ar nosaukumu “Rīgas Motormuzejs”.

Sākumā skolēni nokļuva mūsdienīgā fizikas stundā, kas atbilda visām kompetenču prasībām: radoši tehniskā darbnīcā “No kvēlspuldzes līdz elektromobilim”. Nodarbības vadītāja interesantā prezentācijā skolēnus iepazīstināja gan ar Tomasu Alvu Edisonu – izcilu zinātnieku un izgudrotāju –, viņa slavenākajiem izgudrojumiem un to, kā tie ietekmējuši pasaules industriālo attīstību, sākot no gaismas iedegšanas ik mājā visā pasaulē līdz pat elektroautomobiļiem un to uzlādei Latvijā. 19. gadsimtā cilvēce atklāja elektrības brīnumu, un tā 30. gados tapa pirmie elektromobiļi. Izrādās, ka arī Latvijā ir entuziasti, kas rada savus elektromobiļus. Automašīnas radītājs Andris Dambis ar vienu no tiem ir piedalījies pat Dakaras rallijā. Nodarbības praktiskajā daļā skolēni varēja iejusties Edisona lomā un izveidot elektrisko spuldzīti, kā arī noskaidrot, vai un kāpēc elektrību ražo citrons. Vērojot skolēnu darbošanos, varēja pamanīt patiesu interesi par eksperimentu gaitu un rezultātu. Tā kā visi rezultāti un secinājumi tika pierakstīti, iespējams, ka skolēni pat tiks pie vērtējuma fizikā!

Pēc nodarbības skolēniem bija iespēja arī iepazīt motormuzeja ekspozīciju: no riteņa izgudrošanas un pirmo automobiļu iekšdedzes dzinēja līdz pat mūsdienīgiem metāla “kumeļiem”. Daudzi skolēni atzina, ka nebija dzirdējuši, ka Latvijas autobūves vēstures pirmsākumi meklējami vēl 1908. gadā, kad tika radīti pirmie spēkrati Krievu-Baltijas vagonu fabrikā Rīgā. Ekspozīcijā katrs varēja atrast sev tīkamāko modeli ar kuru, ja tiktu ļauts, varētu iemēģināt savas auto vadīšanas prasmes.

Bruņojušies ar jaunām zināšanām par elektrisko gaismu un automobiļiem, autobuss visus aizveda Rīgas ielās, kur nav iespējams nepamanīt vareno celtni Daugavas pretējā krastā – jauno Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēku. Gaismas pils pārsteidza ar savu plašumu, moderno iekārtojumu, daudzveidīgām ekspozīcijām, kas veltītas gan komponista Ludviga van Bēthovena dzīvei un daiļradei, gan robotikai un, protams, grāmatai. Skolēni devās ceļojumā pa grāmatu vēstures taku no pirmsākumiem līdz mūsdienām. Sajūtu istabā bija iespēja dzirdēt un redzēt grāmatu saturu mākslinieka acīm. Smaržu pasaule pārsteidza ar patīkamo vīraka smaržu un ne tik tīkamo kaulu līmes smaržu. Ikvienam bija laiks aizdomāties arī par savām attiecībām ar grāmatu.

Pēc tādas klusas un pārdomu pilnas stundas mēs nokļuvām gaismas un krāsu pasaulē. Skolēni iepazina un izmēģināja senu papīra dekorēšanas tehniku – marmorēšanu. Katrs, izvēloties savus krāsu salikumus un intensitāti, izveidoja rakstu uz ūdens virsmas, no kuras tas tiek pārnests uz papīra. Marmorēšanas raksti ir unikāli – tos nav iespējams atkārtot un nokopēt. Katrs devās mājās ņemot līdzi savu neatkārtojamo mākslas darbu.

Paldies visu nodarbību vadītājām par interesanti un vērtīgi pavadīto dienu Rīgā.

Mūsu ceļojums izdevās arī pateicoties projekta “Latvijas skolas soma” dāvātajai iespējai.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *