Domē viesojās sadarbības partneri no Vācijas

22.maijā, Daugavpils novada domes Izglītības, kultūras un sporta jautājumu komitejas sēdē, ar prezentāciju par profesionālās un karjeras posmiem un virzieniem Vācijā, uzstājās ilggadējie Daugavpils novada domes partneri no Vācijas. Vācijas Internacionālās apvienības Ziemeļu daļas Māklenburgas nodaļas vadītājs Franks Tšiše un Šverinas nodaļas atbildīgais par profesionālo izglītību Astrīds Brumme, kā arī Jauniešu sociālā dienesta pedagoģiskā vadītāja Zigrīda Franke un Rostokas Valodu centra vadītāja Inese Rozentrete.

Izglītības sistēmai Vācijā ir klasiskā trīs pakāpju struktūra, kas sastāv no sākuma, vidējās un augstākās skolas. Visi šīs struktūras līmeņi pastāv kā valsts, tā privātajās izglītības iestādēs, kaut arī pēdējo skaits Vācijā ir nenozīmīgs.

Gandrīz divas trešdaļas Vācijas skolēnu, pēc pamatizglītības vai vidējās izglītības iegūšanas, iegūst arī profesionālo izglītību, lai pierādītu sevi darba tirgū. Profesionālā izglītība ražošanas, apkalpojošā sektora un veselības aprūpes industrijās darba tirgū tiek augsti vērtētas. Lai konkrētās skolas audzēknis spētu savu nākotnes profesiju izvēlēties laicīgi un virzīties tālāk pa nosprausto mērķi, 7.-8.klašu skolēni piedalās Hamburgas karjeras izglītības centra īstenotajā programmā, kuras laikā notiek viņu kompleksā izvērtēšana. Programmas gaitā skolēni, nelielās grupās un arī individuāli, pilda profesionālās ievirzes testus un vingrinājumus skolotāju pavadībā. Pēcāk notiek viņu zināšanu pārbaude, un katrs skolēns, atbilstoši anketā norādītajiem kritērijiem, tiek novērtēts. Savukārt, 8.- 9. klašu skolēni jau praktiski tiek sagatavoti mācībām profesionālajā skolā, izejot nodarbības meistarklasēs, protams, sadarbojoties jau ar reāliem uzņēmumiem un organizācijām, kas, iespējams nākotnē nodrošinās šos audzēkņus ar reālām darba vietām. Līdz ar to, skolēnam jau skolā tiek palīdzēts iegūt nepieciešamās profesionālā darba iemaņas, kā arī paralēli tam arī veiksmīgāk apgūt skolas programmu. Bez šaubām, minētās Izglītības centra speciālisti palīdz arī tiem bērniem, kuru zināšanas dažos priekšmetos ir vājas vai arī viņus pavada kādi sociāli nelabvēlīgi ģimenes vai dzīves apstākļi. Tāda veida darbs tiek veikts arī ar jauniešiem, bērniem invalīdiem, cilvēkiem, kas nonākuši riska situācijā vai cietuši no vardarbības. Tāpat darbojas arī kuponu sistēma, līdzīgi kā mums Latvijā – iedzīvotāji var apmeklēt dažādus kursus, kā rezultātā tiek paaugstināta viņu kvalifikācija. Hamburgas karjeras izglītības centrs sadarbojas ar 35 valsts skolām un augstāk minēto programmu gada laikā pabeidz aptuveni 2 000 līdz 3 000 skolēni. Daugavpils novada domes izpilddirektore Vanda Kezika atzīmēja, ka jautājums par profesionālo izglītību un karjeras izvēles iespējām ir aktuāls arī Daugavpils novadā, tieši tāpēc vācu kolēģu pieredzes stāsts ir ļoti vērtīgs.

Diskusijā ar jautājumiem piedalījās arī skolu direktori – Aleksejs Mackevičs, Aleksandrs Sibircevs un Jānis Belkovskis, kā arī Izglītības pārvaldes vadītāja Irēna Bulaša.

Pēc tikšanās Daugavpils novada domē, delegācija viesojās Sventes vidusskolā, kā arī iepazinās ar jauniešu darbu pagastā. Vēlāk, Vaboles pagastā, notika delegācijas pārstāvju tikšanās ar divām audžuģimenēm, kuras nedēļu viesosies Vācijā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *