Dzeja dzīvo Špoģu vidusskolā …

“Dzeja dzīvo” – šī gada Dzejas dienu devīze rosināja Špoģu vidusskolas skolēnus meklēt atbildes uz daudziem jautājumiem, piemēram: kur dzeja dzīvo? kāpēc dzeja dzīvo? kad dzeja dzīvo? vai tiešām dzeja dzīvo? Un skolēni meklēja šīs atbildes – meklēja dažādos iedvesmas avotos: putnu satrauktajās klaigās un vēja brāzmās, lietus čaboņā un saulainajās atmiņās, dzejnieku vārsmās un emociju pārpilnajās sirdīs …

Dzejas mēnesis šogad bija klusāks nekā parasti: pasākumi notika klašu ietvaros. Stundās skolēni iepazinās ar Dzejas dienu vēsturi un tradīcijām, devās virtuālajā ekskursijā pa Raiņa vietām Latgalē, lasīja un klausījās dažādu autoru dzeju, taču galvenās norises bija saistītas ar diviem notikumiem: Aleksandra Čaka 120. gadadienu un mūsu novadnieces Helmas Judītes Hansones dzejas krājuma “Burtu grāmata lieliem un maziem” iznākšanu.

A.Čaka dzejas pasaules pētījumos iesaistījās 9.-12. klases skolēni. Rezultātā tapa interesantas kolāžas, prezentācijas, video – radošās izpausmes, kurās skolēni atklāja savu redzējumu par dzejnieka darbiem un vērtībām. “Mana paradīze”, “Es un šis laiks”, “Sirds uz trotuāra” – šo un citu dzejoļu krājumu nosaukumi deva ierosmi saistīt savu un dzejnieka pasauli, meklēt atbildi, kāpēc A.Čaka dzeja joprojām ir dzīva.

Savukārt 5.-8. klases skolēni tuvāk iepazina H.J.Hansones jaunāko dzejoļu krājumu. Tas uzreiz piesaistīja uzmanību ar Veronikas Ščegoļevas radītajām krāšņām ilustrācijām. Šī krājuma lappusēs satikās divas ļoti atšķirīgas, taču nepārprotami talantīgas pasaules: sirmā dzejniece un jaunā māksliniece, kuru iedvesmojusi dzeja. Arī daudzi skolēni krājumā atrada idejas jaunradei – nodaļas “Burtu burtnīca” dzejoļos visi vārdi sākas ar vienu un to pašu burtu. Likās aizraujoši pašiem sacerēt kaut ko tādu:

“ezītis ežo
es ezītis esmu
es un ezītis ežo pie ezīšu ezera
pie ezīšu ezera ezīši dzīvo
ezīši pie ezīšiem ežo”
(“Ezīšu ezers”, Ruslans, 5.a. klase)

“Mūža mežā melni milži
Miltus mala mazos maisos,
Milži maisus meta mucā,
Mucā maiznieks miltus maisīja.”
(“Milti”, Sofija, 6.a klase)

No lielajiem neatpalika arī sākumskolas skolēni, kuri ne tikai izteiksmīgi lasīja dzejoļus par rudeni, bet arī, vērojot pārmaiņas dabā, iejutās dzejnieku lomā:

“Rudens nāk, rudens nāk!
Uguns sārtas lapas kļūst.
Dārzā raža jānovāc,
Niedrēm vēji jāsaķer,
Sūnām skudra jānoslēpj.”
(“Rudens”, Katrīna, 3.a klase)

Kur vēl tika meklēta dzeja? Mežģīnēs! Skolas bibliotēkā ikviens varēja iepazīties ar Dzejas dienām veltīto mežģīņu izstādi. Bibliotēkas vadītājai Ingrīdai Kolosovskai ideja par mežģīņu izstādi radās, lasot O. Vācieša dzeju.

Taču visskanīgāk dzeja izskanēja Berķenelē, kur notika daiļlasītāju konkurss “Zelta sietiņš”. Špoģu vidusskolu tajā pārstāvēja Enija Puriškeviča (2.a), Juris Lāčaunieks (9.a) un Gunita Skutele (11.a). Paldies skolotājām Marijai Umbraško un Ivetai Lazarevai par skolēnu sagatavošanu!

Zeltainajās un sārtajās kļavu lapās iemirdzas septembra atvadu sveiciens, bet Špoģu vidusskolā virpuļo krāsainas lapas ar skolēnu radošajiem darbiem, apliecinot – DZEJA DZĪVO!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *