Gribam zināt ar “Latvijas skolas somu”

Silenes pamatskolas 1.-4. klašu skolēni, pateicoties projekta „Latvijas Skolas soma” atbalstam, apmeklēja Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeju un zinātkāres centru „ZINOO Daugavpils” Daugavpilī.

Ekskursija sākās ar pastaigu Dubrovina parkā, tad Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja gids savā stāstā ļoti interesanti iepazīstināja skolēnus ar vienu no vecākajiem un lielākajiem muzejiem Latgalē. Muzejā mums piedāvāja divas ekspozīcijas: “Daugavpils novada kultūrvēsture” un „Daugavpils novada daba”.

Pirmā ekspozīcija sniedz ieskatu novada vēsturē sākot ar 9.g.t.p.m.ē. līdz 1940.gadam. Tajā ir eksponēti priekšmeti, kuri vēstī par novada pagātni. Ar lielu uzmanību un vairākiem jautājumiem bērni apskatīja bagātīgi pārstāvētu arheoloģijas kolekciju. Visa ekspozīcija veltīta notikumiem, kas saistīti ar 13. gs. celto Dinaburgas pili un 19. gs. celto Dinaburgas cietoksni. Eksponāti vēsta par pilsētu 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā, kad tā attīstījās kā nozīmīgs rūpniecības un kultūras centrs. 1920.gadā tā ieguva savu latvisko nosaukumu Daugavpils. Ar īpašu interesi skolēni aplūkoja izstādi „Lata vēsture”. Pēdējā ekspozīcijas telpā ir izveidots īsts mūzikas salons: skaistas vecas mēbeles, aizskāri, vecs mūzikas instruments-klavieres ar manekeni-mūziķi… Skan mūzika… Pēc tam muzeja darbinieki piedāvāja nofotografēties vecās cepurēs!

Otrajā ekspozīcijā bērni apskatīja novadam raksturīgākus floras un faunas pārstāvjus. Šeit aplūkojami daudzi reti un aizsargājami augi un dzīvnieki, kas iekļauti Latvijas Sarkanajā grāmatā. Bagāti un daudzveidīgi ir pārstāvēta novada kukaiņu kolekcija. Skolēni iepazīstinājās ar dažādiem dabas retumiem, atklāja daudzus dabas noslēpumus un ieguva jaunas zināšanas par Latvijas dabu.

Pēc tam skolēni apmeklēja centru “ZINOO Daugavpils”. Centra interaktīvajās ekspozīcijās skolēni paši varēja izmēģināt dažādas tehnoloģijas un pārbaudīt dabas likumus, izbaudīt gravitācijas spēku, izprast berzi, redzēt skaņu, darbināt daudzās ierīces, mācīties matemātiku lēkājot un instrumentus. Bērniem bija iespēja centrā iejusties ugunsdzēsēja ādā, ietērpjoties formastērpā ar daudziem interesantiem elementiem. Piemēram, ugunsdzēsēju jostai, kas tiek pārbaudīta vienreiz gadā, jāiztur 350 kilogramu svars!

Zinātkāres centrā tiek organizētas arī aizraujošas izglītojošas, attīstošas, radošas un muzikālas nodarbības, demonstrējumi, bērnu nometnes. Šoreiz mūsu skolēni piedalījās arhitektūras nodarbībā “Zemestrīce”. Nodarbības laikā skolēni, paši aktīvi līdzdarbojoties, mēģināja uzbūvēt visaugstāko un izturīgāko māju. Noskaidroja kādas zināšanas nepieciešamas arhitektam, pētīja kāpēc dažas celtnes ir kultūrvēstures pieminekļi, bet citas nav un ielika pamatus nākotnes arhitektūras šedevriem un pārbaudīja to uz izturību.

Esam pateicīgi visiem, kas deva iespēju piedalīties šajā projektā, jo bērni ieguva daudz jaunu zināšanu, saturīgi un interesanti pavadīja jauku dienu!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *