Izzinām septiņu pakalnu pilsētu

Brīvdienas! Cik daudz patīkamu emociju izraisa šis vārds! Pusaudžiem it īpaši svarīga ir kopīga laika pavadīšana ārpus mācību stundām, tāpēc vienu no rudens dienām mēs, Zemgales vidusskolas 7., 9. un 11.klases skolēni, pavadījām Rēzeknē – septiņu pakalnu pilsētā.

Brauciens uz šo Latgales pilsētu kļuva iespējams tāpēc, ka skola piedalās projektā „Latvijas skolas soma”. Kopā ar klases audzinātājām izveidojām ekskursijas maršrutu un devāmies uz 115 km tālo galamērķi.

Pie Latgales vēstniecības jeb koncertzāles „GORS” mūs sagaidīja gide Marina. Viņa iepazīstināja ar Rēzeknes vēsturiskajiem faktiem. Mēs uzzinājām, ka pilsētai dažādos laika periodos bija cits nosaukums: Rossitten, Režica, Rēzekne. Un šie nosaukumi ir iekalti tilta margās. Neskatoties uz to, ka pilsēta ir bijusi apdzīvota jau 13.gadsimtā, tajā nav saglabājušās senas ēkas, jo pilsēta bija stipri cietusi Otrā pasaules kara laikā, 80% ēku tika sagrauti. Gides pavadībā izstaigājām seno Latgales ielu, kur vērojami dažādi uzraksti latgaļu valodā, apskatījām senāko ēku „Ērgļa aptieku” un ebreju Zaļo sinagogu. Noklausījāmies stāstu par pieminekļa „Vienoti Latvijai”, ko tautā sauc par „Latgales Māru”, sarežģīto likteni.

Gide īpaši uzsvēra, ka vietējie lepojas ar jaunām būvēm un pieminekļiem. 2017.gadā par godu Latgales kongresa simtgadei tika atklāts laukums un piemineklis “Latgales kongresam – 100”. Šī kongresa laikā tika lemts par Latgales atdalīšanos no Vitebskas guberņas un pievienošanos pārējiem Latvijas novadiem. Šim lēmumam bija būtiska nozīme Latvijas valsts veidošanā.

Ļoti īpatnēja ēka ir „Zeimuļs”. Tās jumti ir klāti ar sūnām, sienas rotātas ar latvju rakstu zīmēm. No ārpuses uz ēku skatoties, grūti iedomāties, ka šajā šķībajā celtnē var dejot! Vislabāk šo arhitektūras pērli varēja aplūkot no pilskalna. Smidzinošais lietus mums netraucēja rāpties augšā.

Koncertzālē „Gors” mums bija iespēja būt tur un redzēt to, ko skatītāji parasti neredz – skatuves aizkulises, grimētavas, mākslinieku atpūtas telpas, liftu, kas paceļ 18 tonnas, telpu, kurā īpašos apstākļos tiek uzglabāti slavenā pianista Vestarda Šimkus dāvinātie koncertflīģeļi. „GORS” ir slavens ar savām akustiskajām, transformējamajām zālēm. Tajā ir gan kinoteātris, gan konferenču telpas, gan izstāžu zāles. Mēs varējām apskatīt Anneles Slišānes personālizstādi „100 deči Latvijai”. Māksliniece 100 dienās sagādājusi dāvanu Latvijai dzimšanas dienā un uzaudusi 100 segas no dažādiem dabas un sadzīves materiāliem. Augi, audums, nezāles, rotaļlietas, maizes maisiņu klipši, lego klucīši – viss var būt izmantots radošajā procesā.

Ļoti izzinoša bija tikšanās Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā. Mēs apskatījām renovētās telpas, redzējām laboratorijas, kurās studenti var veikt pētījumus. Īpaši mūsu uzmanību piesaistīja pašu studentu izgatavotais 3D printeris, motorizētais skrituļdēlis un robotu cīņas. Iespējams, kāds nākotnē varētu būt starp RTA studentiem…

Mūsu ceļojuma pēdējā pieturvieta bija amatnieku sēta „Apkalnmājas” Rēzeknes novadā. Māju saimniece pastāstīja par seno latgaļu sētas būvēšanas tradīcijām, pievērsa uzmanību Latgales tradicionālajai keramikai, uzdeva jautājumus par dažādām zirglietām. Nevar teikt, ka mūsu vidū nebija zinošu lietpratēju. Un tad jau sekoja praktiska darbošanās ādas apstrādes darbnīcā. Katrs sev par piemiņu izgatavoja ādas piekariņu atslēgām. Neaizmirsām arī par mūsu šoferīti, kas veda atpakaļ uz mājām.

Iespaidiem bagātā diena tuvojās vakaram, bet mūsu spēki nebija izsīkuši. Esam noskaņoti jauniem ceļojumiem. Varbūt uz Vidzemi?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *