Kalupes pamatskolas skolēni izzina fiziku Lietuvā

26. aprīļa rīts solīja ne tikai neierasti karstu, bet arī neparasti interesantu dienu 34 Kalupes pamatskolas skolēniem. Eiropas sociālā fonda programmas Izaugsme un nodarbinātība projekta Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai ietvaros šis gads ir veltīts fizikas pasaules izzināšanai, un apzinoties iespējas un veicot piedāvājuma izpēti, tika nolemts doties Lietuvas virzienā.

Ekskursijas pirmais pieturas punkts bija Lietuvas Etnokosmoloģijas centrs-muzejs Molētā, kas ir vienīgais tāda veida muzejs pasaulē, un ir viens no visvairāk ārvalstu tūristu apmeklētajām vietām Lietuvā. Tas ir vesels komplekss, kas sastāv no trim daļām – pazemes galerijas ar piecām zālēm, observatorijas tornņa ar skatu laukumu un teleskopu un laukakmeņu veidotu saules sistēmas modeli ārā. Skolēni no ģida stāstītā uzzināja, kā senās tautas veidojušas attiecības ar kosmosu, apskatīja daudzveidīgo meteorītu galeriju, pakontaktējās ar citplanētieti, izjuta pakalnu, mežu un ezeru enerģiju 32 m augstumā virs zemes, izstaigāja centrētos akmens labirintus.

Tālāk ceļš veda uz Viļņas Universitātes planetāriju, kas ir vienīgais specializētais astronomijas un dabas zinātņu centrs Lietuvā, kur iespējams vērot zvaigznes vai izbaudīt virtuālo ceļojumu zvaigžņotajā debesī arī dienā. Skolēniem šī virtuālā ekskursija zvaigznāju, komētu un meteorītu pasaulē bija savdabīgs izaicinājums, jo ģida stāstījums bija angļu valodā, un priecē, ka skolēni bija zinoši un bez piepūles atbildes uz ģida jautājumiem sniedza angļu valodā.

Vērtīga un saistoša informācija gida stāstījumā angļu valodā tika gūta Enerģētikas un tehnikas muzejā Viļņā. Ekspozīcija atklāj elektrifikācijas svarīgo nozīmi tautsaimniecības attīstībā un tehnoloģisko procesu virzībā. Lielu sajūsmu mazajos un lielajos kalupiešos izraisīja iespēja izzināt un izmēģināt fizikas likumu eksistenci vienkāršos un sarežģītos mehānismos zinātniskajā centrā: uzzināt savu svaru uz Mēness vai Jupitera, iedarbināt zobratu sistēmu, atrast adatu „siena kaudzē”, u.c. Skolēnu interesi piesaistīja arī transporta līdzekļu ekspozīcija.

Dienas nogalē skolēni iepazina pēdējo ekskursijas pieturas punktu – Eiropas ģeogrāfisko centru, kuru 1989. gadā noteica Francijas nacionālā ģeogrāfijas institūta zinātnieki. Katram ģeogrāfiskam objektam ir gan savi ģeogrāfiskie centri, gan smaguma centri, gan masas centri, un Latvijas „centru” noteikšana, izmantojot dažādas praktiskas aprēķināšanas metodes, būs fizikas nodarbību un stundu aktualitāte skolā jau tuvākajā nākotnē.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.