Kalupes pamatskolas skolēni izzinošā pārgājienā – „LVM meža ekspedīcijā”

Mežs ir mūsu zemes bagātība. Tas padara mūsu vidi skaistāku, dod iespēju smelties enerģiju un iedvesmoties. Uzsākot jauno mācību gadu, tradicionāli septembrī skolēni dodas Latvijas valsts mežu organizētajā ekspedīcijā.

Ekspedīcijas laikā skolēni, veicot praktiskus un radošus uzdevumus, apzinās cilvēka ietekmi uz meža ekosistēmu un veido izpratni par meža saglabāšanu nākamajām paaudzēm.

Izglītojošs 2 km garš pārgājiens dabā pieredzējušu mežsaimnieku vadībā.

Uzsākot izzinošo pārgājienu, katrs skolēns saņēma darba burtnīcu ar 10 uzdevumiem. Apņēmības pilni izzināt nezināmo skolēni devās uz ekspedīcijas 1. pieturu ”Atklājam koksnes produktus”, ar ekspedīcijas vadītāju palīdzību uzzināja, cik daudzi produkti, ko izmantojam ikdienā, gatavoti no koksnes un kas ir videi draudzīgākā resursu ieguve.

Nonākot pieturā „Retinām mežu”, uzzināja par meža retināšanas nozīmi. Turpinot ekspedīciju, nonāca pieturā „Nosakām koku vecumu” un iepazinās ar dažādām metodēm koka vecuma noteikšanā un praktiski noteica koka vecumu, uzzināja par augšanas apstākļu ietekmi uz koku augšanu. Audzējot un kopjot mežu, svarīgi zināt, kas var traucēt pilnvērtīga meža augšanai, to skolēni uzzināja pieturā „Aizsargājam mežu”. Ir koku sugas, kuru augšanai ir nepieciešama skābāka vai mazāk skāba augsne, un skolēni ar interesi noteica augsnes skābumu pieturā „Iepazīstam meža zinātni”. Savas zināšanas skolēni papildināja pieturā „Retinām mežu” ar meža izstrādes tehniku un drošības noteikumiem. Aizceļojot līdz pieturai „Atpūšamies dabā”, aktīvi iesaistījās atkritumu savākšanas sacensībā, iepazinās ar Latvijas teritorijā izveidotām atpūtas vietām. Uzmanība bija nepieciešama, uzskaitot koku sugas un nonākot pieturā „Skaitām kokus”. Nonākot pieturā „Mērām koku augstumu”, izmantojot matemātikas zināšanas, veica aprēķinus, iemācījās noteikt koka augstumu, izmantojot divus mazus kociņus.

Noslēdzot izzinošo pārgājienu, nonāca pieturā” Būvējam zaļi”. Bija liels pārsteigums par to, ka tiltu var uzbūvēt bez naglām un liela interese bija pārliecināties par tā izturību. Tas izturēja visus interesentus!

Ekspedīcijas laikā pārgājiena dalībnieki iepazinās ar mežu nozari saistītām profesijām.

Klausoties, praktiski darbojoties, skolēni guva jaunas zināšanas.

Paldies LVM ekspedīcijas vadītājiem par aizraujošu stāstījumu, izglītojošiem uzdevumiem, iespēju praktiski darboties ekspedīcijas laikā un sagatavotiem izziņas materiāliem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *