Kalupes skolēni iepazīst Skrindu dzimtas vērtības un viņu ieguldījumu savas tautas izglītošanā

Projekta „Latvijas skolas soma” ietvaros Kalupes pamatskolas 5.-9. klašu skolēni devās ekskursijā uz Vaboles Skrindu dzimtas muzeju, kurš iekārtots vienā no 19.gs. sākumā celtajām grāfa Boļeslava Zīberga- Plātera muižas ēkām.

Muzejā skolēni iepazinās ar brāļu Skrindu ieguldījumu savas tautas izglītošanā un viņu sniegumu Latgales kultūrvēsturē, akcentējot latgaliešu valodas un tradīciju nozīmīgumu Latgales kultūras dzīvē. Brāļi Skrindas daudz darījuši Latgales un latgaliešu valodas labā, kā arī bijuši aktīvi cīnītāji par Latvijas valstiskuma izveidi.

Skolēni uzzināja, ka Skrindu dzimtas gara darbs bija laikraksts “Drywa”. Tas bija plašākais un ilgāk pastāvošais laikraksts latgaliešu valodā. Mācītājs Kazimirs Skrinda bija šīs avīzes redaktors.

Mākslinieku Silvas Linartes gleznojumi un Jāņa Svenča darbi ieinteresēja arī skolēnus. Viņi uzzināja, ka Jānis Svencis ir veidojis māksliniecisko noformējumu daudzām Latgales kultūras centra izdevniecības grāmatām.

Skolēnos interesi izraisīja arī mākslinieka J. Svenča muzejam dāvinātā grafikas darbu spiede un grafikas iespieddarbu demonstrējumi, kā arī paši skolēni izmēģināja, kā darbojas spiede.

Noskatoties videofilmas un uzmanīgi ieklausoties stāstījumā par 19.gs. zemnieku darbarīkiem un maizes ceļu, skolēni guva priekšstatu par zemes apstrādi un maizes cepšanas tradīcijām.

Noslēgumā, apsēžoties pie saimes galda ar degošām Adventes svecēm, ikviens varēja nogaršot svaigi ceptu maizi un gūt gandarījumu par jauniegūtajām zināšanām.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *