Kalupiešu muzikālais ceļojums kopā ar Sprīdīti

„Reiz, sensenos laikos, Sprīdītis nolēma apskatīt pasauli. Viņš ņēma kājas pār pleciem un gāja, un gāja…”

Ja Sprīdītis dzīvotu mūsdienās, tad viņš noteikti izmantotu iespēju ceļot virtuāli, nevis ar tarbu pār plecu, bet ar „Skolas Somu” , kā to paveica Kalupes pamatskolas skolēni kopā ar Rūtu, Jāni, Tomu, Paulu un Marko atraktīvā muzikāli izglītojošā koncertlekcijā „Ceļojums apkārt pasaulei. Pasaka par Sprīdīti”. Tas ir ceļojums apkārt pasaulei, kaut nedaudz iepazīstot dažādu valstu kultūru un to saikni ar Latvijas vēsturi pasaules ģeogrāfijas un vēstures kontekstā caur vizuāli krāšņu un muzikāli bagātīgu programmu.

Ja tagad „ceļot” palīdz pirksta pieskāriens vai datorpele, tad agrāk latvieši to darījuši kuģojot (Pēteris Šnore nonāca Dienvidamerikā) un lidojot (Herberts Cukurs sasniedza Āfriku), ar to viņi kļuva slaveni visā pasaulē. Un, ja dzirdēsiet somus sakām: laiva, masts un buras, tad ziniet- šos vārdus viņi sen jo sen ir aizguvuši no latviešiem, kuri pa jūrām kuģojuši.

Līdzīgi kā Latvijas Simtgades karoga ceļš, kas apceļoja teju visus kontinentus, simboliskā veidā savienojot latviešus visā pasaulē ar valsts simbolu- karogu, ierakstot vēlējumu Latvijai īpašā vēstījumu grāmatā, arī koncertlekcijā bija iespēja muzikāli “piestāt” Somijā, Argentīnā, Spānijā, Francijā, Ukrainā, Austrijā, Japānā, ASV un Zviedrijā, klausoties populārus skaņdarbus un satiekot tur dzīvojošos latviešus.

Klases stundās tika pārrunāts redzētais un dzirdētais un iegūta šāda atgriezeniskā saite: jaunāko klašu skolēni uzsvēra, ka muzikālajās kompozīcijās viņiem bija interesanti saklausīt valodu daudzveidību un patika dziesmu atraktīvais izpildījums. Savukārt vecāko klašu skolēni koncertlekciju saista ar redzesloka paplašināšanu literatūras, ģeogrāfijas un mūzikas jomā, iepazīstot valstu kultūru, valodu un tradīcijas, kā arī ar mācību vielas apguvi literatūrā un mūzikā, mācoties par mūzikas un teksta mijiedarbību.

Velkot paralēles ar pasaku lugu „Sprīdītis”, kurā galvenais varonis, sevi bagātinājis, atgriezās mājās, arī koncertlekcijā sastaptais Zviedrijā dzīvojošais, starptautisku atzinību guvušais jaunais, talantīgais latvietis dīdžejs Rude Lies uzsvēra, ka viņš studē un rada mūziku, lai savas zināšanas atvestu atpakaļ uz Latviju un pielietotu tās šeit.

„Mājās, esmu atkal mājās! Laimīgs iesaucās Sprīdītis…”

Mājās esam arī mēs, Kalupes pamatskolas skolēni, arī garīgi bagātinājušies un paplašinājuši savu redzesloku.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *