Kolāžu konkurss «Izvēle: cilvēkmīlestība vai vienaldzība?» noslēdzies!

Izstādes atklāšana

25.novembrī Daugavpils Universitātē notika skolēnu kolāžu konkursa «Izvēle: cilvēkmīlestība vai vienaldzība?» noslēguma pasākums. Šī konkursa iniciatori un rīkotāji -Daugavpils Universitāte, Zviedrijas vēstniecība un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde – rosināja skolēnus pievērsties ebreju un čigānu tautas traģiskajiem likteņiem 2.pasaules kara laikā, vākt un apkopot informāciju par cilvēkiem, kuri, risāts R.Vallenbergs, rīdzinieks Žanis Lipke un citi, kā arī izvērtēt attieksmi pret līdzcilvēkiem šodien.

Špoģu vidusskola konkursā tika pārstāvēta ar pieciem darbiem, kuru autori – Rūdolfs Lukaševičs (8.b), Diāna Nedvedje (8.b), Aleksejs Livickis (7.b), Diāna Mihailova (7.b) un Selina Germane (7.b) – tika uzaicināti uz izstādes atklāšanu un apbalvošanas ceremoniju. Bija liels pārsteigums un prieks, uzzinot, ka Diānas Nedvedjas kolāža izpelnījusies augstāko novērtējumu (konkursā tika piešķirtas divas pirmās vietas).

Gatavojoties konkursam, skolēni meklēja informāciju gan internetā, gan grāmatās, gan intervējot cilvēkus. Diānai Nedvedjei šis konkurss atklāja vēl neizzinātas lappuses viņas dzimtas vēsturē, jo, vācot materiālus par Višķu ciematakējot ar savu un savu piederīgo dzīvību, glāba citus, kā to darīja zviedru diplom ebreju likteni kara laikā, viņa uzzināja, ka viņas vecvecvectēvs Sergejs Trofimovs ir viens no tiem drosminiekiem, kurš gandrīz četrus gadus slēpis ebrejus Harčišķu sādžā un ir saņēmis Izraēlas valsts apbalvojumu “Taisnīgais starp tautām”. Par to viņai pastāstīja vecvecmāmiņa Marfa Trofimova un vecmāmiņa Mistridija Žurila. Savās atmiņās par vectēvu un kara laika notikumiem dalījās arī Sergeja Trofimova mazmeita Aleksandra Ruhmane.

Skolēni atzina, ka šis konkurss bija ļoti interesants un ļāva ne tikai uzzināt par cilvēkiem, kuri kara laikā glāba citu cilvēku dzīvību, bet arī lika aizdomāties par tādām vērtībām kā līdzcietība, drosme, varonība. Tas arī lika saprast, ka karš ir nežēlīgs, tāpēc jādara viss, lai tā šausmas nenāktos piedzīvot.

Esam ļoti pateicīgi cilvēkiem, kuri palīdzēja gatavoties konkursam: Aleksandrai Ruhmanei, Marfai Trofimovai un Mistridai Žurilai par sniegto informāciju, Pēterim Trofimovam – par fotogrāfijām, Višķu pagasta bibliotekārei Jekaterinai Lonskai – par aktīvu sadarbību, skolotājam Jānim Suveizdam – par kopā būšanu noslēguma pasākumā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *