Koncertlekcija “Atmodas dziesmas. Dziesmotā revolūcija” Kalupes pamatskolā

Maijs Kalupes pamatskolas skolēniem sākās ar patriotisku noskaņu. Projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros viņiem bija dota kolosāla iespēja noklausīties koncertlekciju “Atmodas dziesmas. Dziesmotā revolūcija” – muzikālu stāstu par Latvijas vēstures notikumiem laikā no 1986. gada līdz 1991. gadam, kas tiek dēvēts par Trešo atmodu, Dziesmoto revolūciju un Latvijas neatkarības atjaunošanu. Koncertlekcijas mērķis ir celt patriotismu jauniešos, vairot zināšanas par vienu no svarīgākajiem Latvijas vēstures notikumiem un palīdzēt iepazīt mūzikas klātbūtni vēsturiskos notikumos.

Tā kā Latvijā daudzu dziesmu likteņi ir cieši saistīti ar visas nācijas likteni un daudzas no dziesmām padomju okupācijas laikā tika aizliegtas, par atmodas simbolu kļuva arī šo dziesmu atdzimšana jaunā kvalitātē. Par dziesmu varas virsotni tiek uzskatīti 1990. gada Dziesmu un deju svētki, kas vienoja visu kontinentu latviešus un iesaistīja neatkarību atbalstošos cittautiešus. Klausītāju tūkstošus pulcēja koncerti, kuri apliecināja tautas garīgo vienotību, paužot savu attieksmi pret tādām vērtībām kā brīvība, valstiskums, nācijas tiesības uz pašnoteikšanos.

Koncertlekcijā tika iekļautas nozīmīgākās un simboliskākās atmodas laika dziesmas, kas savijas ar stāstu par to, kā notika Latvijas neatkarības atgūšana. Skanēja Zigmāra Liepiņa, Imanta Kalniņa, Raimonda Paula un Jura Kulakova radītā mūzika Mikus Abaroniņa (vokāls), Artas Abaroniņas (multiinstrumentāliste), Jāņa Kalniņa (ģitāra), Jāņa Miltiņa (klavieres), Krišjāņa Bremša (bungas) izpildījumā. Koncertstāstu par neatkarības atgūšanu papildināja gan vēsturiski kino kadri, gan īpaši veidoti videomateriāli.

Skolēni atzina, ka pārmaiņu procesi, Baltijas valstīm atgūstot neatkarību, bija revolucionāri, jo tika mainīts Latvijas tiesiskais statuss, notika pārmaiņas visās dzīves jomās. Taču vienlaikus tas bija romantisma un lielu cerību pilns laiks, tāpēc vēsturē iegājis nevis kā ārdošs, kareivīgs, bet gan dziesmots, garīgu vērtību piepildīts process.

Skolēniem koncertlekcija ļoti patika, jo tā bija ļoti muzikāla un patriotiska, tā ļāva uzzināt daudz vairāk arī no vēstures viedokļa. Patika, ka mākslinieki pievērsa skatītāju uzmanību tam, ka kultūra bijusi svarīga vienmēr, neskatoties un problēmām sabiedrībā. Mākslinieki izpildīja dziesmas ļoti skaisti un profesionāli, un radās vēlme dziedāt dziesmas līdzi. Koncertā izskanējušās dziesmas patiesi uzmundrināja un aizveda ceļojumā uz Atmodas laiku, kas veicināja tautas garīgo vienotību. Aizkustināja brīdis, kad visa Baltija sadevās rokās un stāvēja ļoti lielā un garā rindā cauri visai Baltijai. Par spīti tam, ka tajā laikā bija ļoti grūti apstākļi, tas tik un tā bija muzikāls laiks.

Mūzikas un dziesmu valoda ir ļoti nozīmīga, jo tajā krājas vēsture, piedzīvojumi un pārdzīvojumi.

Arī mūsu skolas skolēni sajutās daļa no viena veseluma, daļa no Latvijas, tās pagātnes, tagadnes un nākotnes.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *