Krāsainā Krāslava

Septembra nogalē Špoģu vidusskolas autobuss ar 5.a klases skolēniem ieripoja kalnainajā, rudenīgi krāsainajā Krāslavā. Protams, mums sākotnēji vajadzēja apskatīt Krāslavu no augšas, no Adamovas pilskalna, lai noskaidrotu Krāslavas pirmo apmešanās vietu un nosaukuma izcelsmi. Pamanījuši lielo krēslu, latgaliešu valodas zinātāji attapa izskaidrot, ka nosaukums Krāslava varētu būt radies no “krāsls” vai “krāsla” ( mijkrēslis). Braucot garām Augusta akmenim, izpētījām uzrakstus un noskaidrojām, ko darīja Polijas karalis Augusts 2 Krāslavā 1729. gadā.

Skolēni apmeklēja keramiķu Valda un Olgas Pauliņu darbnīcu. Valodīgais un omulīgais meistars Valdis iepazīstināja ar keramiķu ikdienu, keramikas pirms sākumiem, dažādām tehnikām un darba tapšanas gaitu. Skolēnus pārsteidza keramikas krūkas ar tāšu apdari. Noskaidrojām, ka tām ir gan praktiskais pielietojums, lai nesadauzītu vai salabotu traukus, gan mūsdienās – skaistumam. Skolēni jutās pārsteigti, kad meistars sēdās pie ripas un darināja īsti latgalisku vāzi. Kad no malas bijām skatījuši keramiķa paraugdemonstrējumus, arī mums tika piedāvāts māla pikucis, no kura bija jāizveido putniņš un jāpiešķir tam balsi – svilpaunieks. Šos svilpauniekus meistars solīja arī apdedzināt un atsūtīt mums. Protams, ka skolēniem ļoti patika darbošanās ar mālu, un nokļūt līdz skanīgam, skaistam rezultātam nemaz nebija tik viegli.

Izpētīt Krāslavas vēsturi devāmies uz Krāslavas Vēstures un mākslas muzeju. Mūs pārsteidza milzīga laiva, viļņu šalkoņa un pieci krāsaini airi. Laiva ir kā simbols, kas atrodas Krāslavas ģerbonī, un pieci ari apzīmē piecas tautības – latviešus, krievus, poļus, baltkrievus, ebrejus, – kas toreiz dzīvoja Krāslavā. Senatnīgi aristokrātiski bija iekārtots grāfa Plātera notāra kabinets, bet senie zobārstniecības un medicīnas instrumenti gan lika nodrebināties mūsdienu jauniešiem. Interesanta un atraktīva bija ekspozīcija “Pi vīna golda,” kurā varēja gan iepazīties ar dažādu tautību tradicionālajiem ēdieniem, gan virtuāli tos pašiem pagatavot.

Pēdējais mūsu apskates objekts bija Olgas Gribustes porcelāna leļļu kolekcija. Šīs kolekcijas nosaukums ”Kad piepildās bērnības sapņi” pilnīgi atbilst meiteņu un arī daudzu puišu vēlmju piepildījumam. Pēc šīs izstādes daudzas teica: es gribētu te palikt, tas ir mans sapnis, mēs brauksim ar ģimeni visu apskatīt. Tā kā kolekcijā ir vairāk nekā 1500 lelles, tad katrs varēja atrast savu sapņu lelli gan no slavenu cilvēku galerijas, gan starp dažādiem pasaku varoņiem, gan tautību pārstāvjiem. Ekskursijas vadītāja arī iztaujāja par dažādu tautību pasaku un filmu varoņiem, uzslavēja zinošākos, stāstīja par varoņu tikumiem un aicināja ticēt labajam, draudzībai un saglabāt bērnības prieku sirdī!

Mājās devāmies piepildīti ar Krāslavas krāsām, vēsturi un priekšstatu par daudznacionālo kultūru. Pateicamies projektam “Latvijas skolas soma” par brīnišķīgo iespēju!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *