Latgales reģiona skolās notiek atkarību profilakses projekts „Esi sakarīgs, neesi atkarīgs!”

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) un Veselības ministrija sadarbībā ar biedrību „Latvijas Atkarības psihologu apvienība” ir izveidojuši Latvijā inovatīvu atkarību profilakses projektu vispārizglītojošo skolu 6. un 7. klašu skolēniem „Esi sakarīgs, neesi atkarīgs!”.

Latgales reģionā novembrī projekts jau noticis – Gulbenes Bērzu sākumskolā, Jēkabpils pamatskolā, Daugavpils Valsts ģimnāzijā, Tilžas internātpamatskolā. Pasākuma norises datums Briežuciema pamatskolā tiek saskaņots.  Pieteikšanās pasākumu norisei ir atvērta, tādēļ pasākumu plāns var tikt papildināts.

Oktobrī Latgales reģionā profilakses projekts noticis Dagdas vidusskolā, Vaboles vidusskolā, Bērzpils vidusskolā, Aleksandrovas internātpamatskolā un Jēkabpils Valsts ģimnāzijā.

Laika posmā līdz šī gada decembrim organizatori nodrošinās pasākuma īstenošanu visos Latvijas reģionos ne mazāk kā 100 klašu grupās, aptverot vismaz 2000 pusaudžu auditoriju. Prioritāri pasākumi tiek īstenoti Nacionālā veselīgo pašvaldību tīkla pašvaldību izglītības iestādēs.

Projekta „Esi sakarīgs, neesi atkarīgs!” mērķis ir izglītot pusaudžus par jaunajām psihoaktīvajām vielām un to bīstamību, sniegt zināšanas un veidot noraidošu attieksmi pret vielu lietošanu. Tāpat projekta aktivitātes skolēniem palīdzēs veidot kritisku domāšanu un sniegs zināšanas par pareizāko rīcību brīžos, kad dzīvē var nākties sastapties ar atkarību izraisošo vielu lietošanas situācijām.

Pasākumi atkarību profilakses projekta „Esi sakarīgs, neesi atkarīgs!” ietvaros ir 90 minūšu nodarbības, kuras ietvaros 45 minūtes paredzētas videolekcijas prezentācijai, kas ietver interaktīvu testu un īsu video formāta spēli par atkarību tēmām. Izglītojošā videolekcijā ietverti šādi jautājumi: atkarību veidi, jauno psihoaktīvo vielu ietekme uz organismu un psihi, jauno psihoaktīvo vielu lietošanas negatīvo seku atspoguļojums, lietošanas iemesli, vienaudžu spiediens u.c. Pēc video lekcijas noskatīšanās, skolēniem paredzēta nodarbība, kurā audzinātājs, ņemot vērā organizatoru īpaši izstrādāta informatīvā materiāla ieteikumus, vada diskusiju ar skolēniem, pārrunājot videomateriālā redzēto.

Skolas tiek aicinātas pieteikties projektā, sūtot pieteikumu uz e-pastu atkaribas.psihologi@gmail.com. Katram skolas pārstāvim, kurš piedalīsies projektā, tiks nosūtīta elektroniskā adrese ar pieeju videolekcijai un metodiskajam materiālam. Lai video materiālu būtu iespējams noskatīties katram skolēnam, nodarbību nepieciešams organizēt skolas datorklasē, kur skolēns atrastos pie sava datora, svarīga arī pedagoga/klases audzinātāja klātbūtne.

SPKC atgādina, ka jauno psihoaktīvo vielu lietošana joprojām uzskatāma par aktuālu sabiedrības veselības problēmu – SPKC turpina izdod pagaidu aizliegumus minētajām vielām, nosakot to tirgošanas, glabāšanas un izgatavošanas aizliegumu, tādējādi samazinot vielu pieejamību. Tomēr ļoti nozīmīgs aspekts ir arī sabiedrības un īpaši skolēnu informēšana par draudiem, ko viņu veselībai rada jauno psihoaktīvo vielu lietošana.

Projektu „Esi sakarīgs, neesi atkarīgs!” īsteno SPKC un Veselības ministrija sadarbībā ar biedrību „Latvijas Atkarības psihologu apvienība” un SIA „Socioloģisko pētījumu institūts”.

Plašāka informācija:
Slimību profilakses un kontroles centrs
Komunikācijas nodaļas vadītāja Laura Ševčenko (26537869)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *