“Latvijas skolas soma” atklāj animācijas filmu tapšanas noslēpumus

17. decembrī Naujenes sākumskolas skolēni programmas “Skolas soma” ietvaros skatījās latviešu animācijas filmas “Cūkas laime” un “Jāņtārpiņš”, bet 20. decembrī 3. un 4. klases skolēni Zoom tiešsaistē tikās ar “Avārijas Brigāde” filmiņu režisori un mākslinieci Daci Rīdūzi, kas pastāstīja un parādīja leļļu filmas tapšanas ceļu no sākuma līdz beigām.

Skolēni uzzināja, ka skaistā un pārdomātā leļļu pasaule ir pilnībā roku darbs. Animācijas filmas tapšanas procesā ir iesaistīta apmēram 20 cilvēku komanda. Bērni bija pārsteigti uzzinot, ka, lai izveidotu vienu lelli, nepieciešami trīs meistari – sākumā izveido kustīgo skeleta karkasu, pēc tam lelles aplīmē ar mīkstu porolona materiālu īpašā tehnikā, un trešais posms ir lelles ķermeņa apģērbs, ko apšuj un krāso. Īpaši svarīgas sastāvdaļas ir lelles galvas, jo vienam aktierim vai aktrisei nepieciešamas dažādas sejas izteiksmes, tātad vairākas galvas, kuras filmas laikā uzmanīgi nomaina tā, ka mēs skatītāji to pat nepamanām. Vienai lellei ir apmēram 10 līdz 12 izteiksmju galviņas.

Lai uzzinātu vairāk par animācijas filmu tapšanu, 3. un 4. klases skolēni Dacei Rīdūzei uzdeva arī jautājumus. Saņemot uz tiem atbildes, mūsu audzēkņi uzzināja, ka viena 10, minūšu gara filmiņa tiek uzņemta 6 -7 mēnešos, bet lai uztaisītu multenītē vienu sekundi, vajag izveidot 25 kadrus, piemēram, noliek gliemezīti nedaudz tālāk, nofotografē, noliek atkal tālāk, pagriež galvu un paceļ taustekļus un atkal nofotografē. Dienas laikā var uzņemt tikai 8 sekunžu garu animācijas filmas sižetu.

Dace Rīdūze pastāstīja arī to, kādus mācību priekšmetus skolā jāapgūst cītīgi, lai varētu kļūt par animatoru.

Nodarbības laikā mūsu skolēni ne tikai iepazina animatora profesiju, bet arī guva vērtīgu atziņu – mazu lietu radīšanai ir nepieciešama liela pacietība un rūpīgs darbs.

Iegūtās zināšanas skolēni varēs izmantot gan teātra mākslas priekšmetā, gan vizuālajā mākslā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *