Lauka nodarbība ornitoloģijā Špoģu vidusskolā

Rudens ir gājputnu ceļošanas laiks, kad dzērvju un zosu klaigas aiznes vasaru. Tas ir laiks, kad putnu pētniekiem daudz darba, īpaši ceļojošo putnu novērošanā un izsekošanā. 23. septembrī Špoģu vidusskolas 10. klasei bija iespēja piedalīties lauka nodarbībā ornitoloģijā, ko vadīja profesionāls zinātnieks ornitologs (putnu pētnieks)- Kristaps Sokolovskis. Nodarbība notika dabā pie Dubnas upes, kur Kristaps bija izlicis tīklus, lai demonstrētu, kā tiek ķerti un gredzenoti putni.

Nodarbības sākumā Kristaps iepazīstina ar putnu gredzenošanas vēsturi un nozīmi putnu vecuma un migrācijas ceļu noteikšanā, demonstrē aprīkojumu, kas nepieciešams putnu ķeršanā un gredzenošanā. Turpinājumā skolēni dodas pie izliktajiem tīkliem, kur jau iepinušās dažas zīlītes. Kristaps parāda, kā pareizi izņemams, un satverams putniņš, lai viņš negūtu traumas. Tad putns tiek apgredzenots, dati par to tiek ierakstīti burtnīcā un putns palaists brīvībā. Pavisam nodarbības laikā izdevās noķert 10 putnus. Skolēniem bija iespēja paturēt putnus rokā un palaist brīvībā, kas izraisīja neslēptu interesi. Kristaps arī nodemonstrēja, kā putnu var nohipnotizēt, tad viņš nekustīgs guļ plaukstā, kamēr to pamet gaisā. Pārtraukumos starp putnu ķeršanu skolēniem Kristaps piedāvāja karstu tēju un cepumus. Nodarbība izraisīja dzīvu interesi skolēnu vidū.

Īpaši gribu raksturot Kristapu Sokolovski. Viņš ir Špoģu vidusskolas absolvents, kurš tagad studē doktorantūrā Lundas universitātē Zviedrijā un tur pētī mazu putniņu vītīšu (Phylloscopus trochilus) migrācijas paradumu saistību ar putnu ģenētiku. Pētot šos putnus Kristaps ir devies vairākās ekspedīcijās uz Krievijas ziemeļiem un Tālajiem austrumiem, Etiopijas pustuksnešiem un citām eksotiskām vietām. Viņš ir arī slavenā žurnāla National Geographic pētnieks. Man kā skolotājam ir īpašs prieks par to, ka Kristaps putnu pētniecībai pievērsās manis iedvesmots un drīz vien tā aizrāvās, ka pārspēja mani šajā jomā, kļuva par profesionālu pētnieku un atceras vietu no kuras viss sācies. Gribu novēlēt katram skolotājam skolēnu, kam izdodas pārspēt savu skolotāju!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *