“Mandalas burvība emocionālai uzlādēšanai” Silenes pamatskolas projekta „EMIM” ietvaros

Projekta “EMIM” realizācijas gaitā mēs plānojam vairākas un daudzpusīgas nodarbības ar psihologu. Šīs nodarbības mērķis bija palīdzēt mums, skolēniem, nodarbības laikā labāk izzināt sevi un izprast savas emocijas. Pastāv dažādas stresa mazināšanas un emociju izpausmju metodes, instrumenti un aktivitātes. Šoreiz mums piedāvāja iepazīties un pamēģināt atklāt mandalu burvību kā vienu no mākslas terapijas instrumentiem.

Labākai pašsajūtai, 5. – 9. klašu skolēni izvēlējas veidot mandalas mājās, bet 1. – 4. klašu skolēni to darīja skolā. Diānai bija labs tehniskais nodrošinājums, tāpēc mēs visu varējām būt tur, kur mums ir ērtāk, labāk un drošāk.

Nodarbības laikā mēs uzzinājām, kas ir emocionālā izdegšana, emocionālais bezspēks, emocionālā iztukšošana. Kā to atpazīt un kādi varētu būt visam tam iemesli.

Tad, protams, tika paskaidrots, kas ir mandala. Mēs uzzinājām, ka mandala, tulkojumā no sanskrita, nozīmē “aplis”, ka tas ir zīmējums, kas sastāv no apļiem vai ir ierakstīts aplī. Mandalas varbūt gan dabiskas izcelsmes, gan cilvēka radītas. Dabā mēs varam saskatīt mandalu gatavos augļos, ziedos un sniegpārsliņās. Zeme, skatoties no kosmosa, arī ir mandala. Izskatās, ka kompass, velosipēda ritenis, pulkstenis, sniegpārsla, cilvēka acs – tās viss arī ir mandalas. Tagad mēs to zinām.

Mandalas var zīmēt uz papīra un auduma, izšūt vai iespiest, veidot no smiltīm, māla, betona, bronzas, dzelzs, cirsts marmorā un mūsdienās veidot, izmantojot datorprogrammas.

Diāna Rozenfelde, izglītības un skolu psiholoģi no Daugavpils, mums padāvāja veidot savas personiskas mandalas no materiāliem, kas ir pa rokai jebkurā mājsaimniecībā.

No materiāliem mums vajadzēja sagatavot burku vāciņus, plastilīnu vai sāļo mīklu un jebkādus graudus (pupas, rīsus, griķus, kviešus, miežus, kukurūzu, saulespuķu sēkliņas utml. Visu, kas ienāk prātā) Galvenais nosacījums, lai būtu vairāk dažādu krāsu).

Divu stundu gara izzinoša un interesanta nodarbība ar relaksējošo mūziku fonā paskrēja nemanāmi.

Džona Hārvija Kelloga (amerikāņu ārsta, uztura speciālista, izgudrotāja un veselības aktīvista) vārdi, ka “mandala ir kā cilvēka asins piliens, kā dzīva šūna, kuru analizējot, var pateikt, kā jūtās tās radītājas”, atbilsts patiesībai.

Ikdienas steigā un pārmērīgas informācijas plūsmā, mums visiem biežāk jāieklausās sevī.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *