Masļenica Medumu internātpamatskolā

Viena no tradīcijām Medumu internātpamatskolā ir Masļeņica – gaismas siltuma spēku uzvaru svētki pār aukstuma spēkiem. Bērni ļoti gaidīja šos svētkus: iemācījās tautas rotaļas, mācīja mīklas, parunas, tautas ticējumus. Uz lapiņām rakstīja par saviem sliktiem darbiem, kurus noželo vai par sava rakstura sliktām īpašībām no kurām grib tikt vaļā. Vecāko klašu skolēni izveidoja lielu lelli.

Masļeņica – godīga, plaša, jautra, pārēdāja, siera nedēļa, kā tikai vinu nesauc – visjautrākie svētki.

Senos laikos Masļeņicu svinēja visu nedēļu, katrai dienai bija savs nosaukums.
Pirmdiena – sagaidīšana, šajā diena veidoja un slidināja kalniņu.
Otrdiena – rotaļīgums. Sākās rotaļas. Par labāko rotaļu cienāja ar pankūkām “Bez pankūkām nav Masļeņicas, bez pīrāgiem nav vārda dienas,” – ta saka tautas gudrība.
Trešdiena – kārumnieks. Dziedot un ar jokiem vizinājās no kalniņa.
Ceturtdiena – pikojās, vizinājās ar zirgu kamanās.
Piektdiena – sievas mātes vakars. Znoti gāja ciemos pie sievas mātes: “Sievas māte sveicienam, jauna sieva padomam, bet mīļā māmiņa visdārgākā,” – māca paruna.
Sestdiena – vīra māsas cienasti, apmeklēja radus.
Svētdiena – piedošanas diena. Šajā dienā atvadījās no Masļeņicas, prasīja radiem un paziņam piedošanu par nodarīto pārrestību. Lelli sadedzināja.

Medumu internātpamatskolā svētki sākās skolas zālē. Uz projecētās bildes Kutodijeva “Masļeņica” un skanot tautas mūzikai, jautrā un enerģiskā vedēja (T.Kovaļonoka) ar jokiem, mīklām aktivizēja visus sapulcējošos. Inscenējumu “Spārnotais, Pūkainais un Taukainais” (sagatavoja internāta skolotāja T.Puzāne), nomainīja tautas rotaļas (mūzikas skolotāja T.Nizjuļko).

Pienāca laiks atvadīties no Masļeņicas. Visi izgāja laukā. Lelli sadedzināja, ugunskurā meta zīmītes ar grēkiem. Bija žēl Masļeņicu – mūsu skaistuli, bet dvēselei palika vieglāk. Svētki turpinājās kalniņa ziemeļa puisē, kur vēl gulēja sniegs.

Sporta skolotājs S.Bogdanovs organizēja stafetes un skriuešanu ar ragaviņām. Bija jautri gan dalībniekiem, gan skatītājiem. Nobeigumā visus cienāja arpankūkām un konfektēm. Jautra atmosfēra bija visu dienu.

Ar dievu jautrā Masļeņica! Gaidam ciemos nākamgad!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *