Musturdeķis atvasaras saulē

Vēl pirms rudens brīvdienām, vēl pirms lokdauna pasludināšanas, Randenes pamatskolas sākumskolas skolēni, projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros, apciemoja Naujenes pagastu. Protams, ievērojot visus noteiktos uz to brīdi ierobežojumus.

Mācību ekskursijas laikā bērni iepazinās ar Naujenes novadpētniecības un mākslas muzeja ekspozīciju. Uzzināja par izcilo medaļu mākslinieci, skulptori un grafiķi Valentīnu Zeili. Aplūkoja viņas dāvinātos mākslas darbus muzeja telpās. Burtiskā nozīmē pieskārās, iespējams, nākamajam Ginesa rekordam – lielajam Augšdaugavas musturdeķim. Skatīja Daugavas meandrus no Slutišku skatu torņa.

Nākamā pietura mācību ekskursijā bija Dinaburgas pilsdrupas, kas atrodas Vecpils pilskalnā. Bērniem interesanti bija uzzināt, ka tieši šeit meklējams Daugavpils pilsētas sākums tālajā 1275. gadā, kad Livonijas mestrs Raceburgas Ernests šajā vietā uzbūvēja bruņinieku pili. Laika gaitā pils tika iznīcināta. Šobrīd interesenti šajā vietā var aplūkot pils maketu, pafantazēt, kā te agrāk noritējusi ikdienas un svētku dzīve.

Pēdējā apstāšanās – Slutišķu vecticībnieku sādža. Ieejot sādžas teritorijā skolēnus pārņēma sajūta, ka šeit ir apstājies laiks. Mājas, to logi, koka apdare, žogi, darbarīki – šodien ko tādu mūsdienu dzīvē ieraudzīt ir neiespējami. Sādža ir Naujenes novadpētniecības muzeja etnogrāfiskā brīvdabas nodaļa. Randenieši šeit aplūkoja divas ekspozīcijas – “Vecticībnieku dzīvojamās mājas” un “Zirgvilkmes darbarīki Daugavpils novadā”.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *