No dikdika līdz rododendriem

Maijā Randenes pamatskola turpināja realizēt Valsts izglītības satura centra projektu (Nr.8.3.2.2/16/I/001) ”Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai”. Tā ietvaros skolēni apmeklēja Latvijas Universitātes Botānisko dārzu un Latvijas Dabas muzeju.

Kā zināms, Latvijas Dabas muzejs ir vecākais kompleksais dabaszinātņu muzejs Baltijā. Muzejs vāc un glabā Latvijas un pasaules dabas kolekcijas. Muzeja vēsture aizsākās 1845. gadā, kad Rīgas baltvācu inteliģences pārstāvji nodibināja Dabaspētnieku biedrību ar muzeju un bibliotēku.

Randenes skolēni aplūkoja brīnišķo zīdītāju ekspozīciju. Te varēja ieraudzīt sauszemes augstāko zīdītāju – žirafi, ātrāko skrējēju – gepardu, mazāko antilopi – dikdiku. Ļoti īpašs skolēniem šķita vienu dienu veca nīlzirga mazuļa eksponāts.

Toties zooloģiskajā ekspozīcijā „Latvijas putni” bija apskatāma lielākā daļa putnu no Latvijā sastopamajām 344 putnu sugām.

Elpu aizraujoša bija ekspozīcija „Mineraloģija”. Šī ekspozīcija izveidota 1978. gadā un, tāpat kā pārējās, tiek nepārtraukti papildināta. Skolēni uzzināja, ka pasaulē ir zināmi apmēram 6000 minerālu, daudzus no kuriem iespējams precīzi diagnosticēt tikai ar speciālām metodēm. Latvijas Dabas muzejā apskatāmi vairāk nekā 400 minerāli.

Pēc Dabas muzeja sekoja Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā apmeklējums. Tas atklāts 1922. gadā. Aizņem vairāk kā 15 ha.

Randeniešiem sajūsmu radīja 2012. gadā atklātā Baltijā pirmā Tropu tauriņu māja. Te savus krāsainos spārnus demonstrēja tauriņi no Dienvidamerikas, Āzijas un Āfrikas tropiskajiem džungļiem. Jāpiezīmē, ka lielāko tauriņu spārnu atvērums ir salīdzināms ar divām lielām plaukstām.

Iespaidīga likās arī subtropo augu ekspozīcija jeb Palmu māja. Tā ir Augu māju kompleksa centrālā un lielākā celtne, tās augstums ir 24 metri. Šajā ekspozīcijā apskatāmi augi, kas dabā aug subtropu klimata apstākļos – kontinentu austrumu un rietumu piekrastēs, kā arī Vidusjūras apgabalā.

Ekspozīcijā ir Latvijā plašākā palmu kolekcija ar 48 palmu sugām. Lielākā no tām ir Kanāriju fēnikspalma. Toties viens no vecākajiem augiem Palmu mājā ir 24 m augstumu sasniegušais liellapu fikuss no Austrālijas tropu lietus mežiem, kas šeit aug jau no 1928. gada.

Un, protams, rododendri, kas mūsu apmeklējuma laikā uzsāka savu krāšņo ziedēšanu. LU ir viena no lielākajām rododendru ģints augu kolekcijām Baltijā, kuru, sākot no 1957. gada, veidoja profesors Rihards Kondratovičs. Kolekciju veido 370 brīvdabas rododendru un acāliju sugas un šķirnes. Skolēni uzzināja, ka šī ģints ir ļoti plaša un daudzveidīga, un tajā ietilpst vairāk kā 1000 sugas. Ir sugas, kas paceļas virs zemes tikai dažus centimetrus, turpretī citi aug kā krūmi un pat lieli koki, sasniedzot 30 m augstumu. Latvijā tie sasniedz apmēram 3 m augstumu.

Interesants šķita fakts, ka Latvijā rododendrus sāka audzēt jau 19. gadsimta 20. gados, bet mūsdienās tos var sastapt teju katrā dārzā. Visplašāk tie ir izplatīti Ķīnā, Tibetā, Mjanmā un Nepālā. Rododendri tur ir nacionālais zieds.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *