Pasākums “Amatam ir zelta pamats” Špoģu vidusskolā

19., 20., 26., 27. februārī un 5., 6. martā Špoģu vidusskolas 1.- 4. klašu skolēni Eiropas Sociālā fonda projekta Nr.8.3.5.0./16/I/001 “Karjeras atbalsts izglītojamiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros piedalījās pasākumā „Amatam ir zelta pamats”. Notika sešas nodarbības.

Pasākuma mērķis- zināšanas par amatniecību, amatniecības nozares profesijām, par karjeras iespējām amatniecībā, iespēja izmēģināt praktiski savas spējas un prasmes konkrētajā profesijā.

Karjeras nodarbības skolēniem vadīja amatnieks – keramiķis Valdis Grebežs.

Diskusijās ar skolēniem Valdis Grebežs izstāstīja, ka aroda meistari – tā ir elitāra profesija, ka amatnieki ir apvienojušies Latvijas amatniecības kamerā.

LAK ir profesionāla organizācija, kas apvieno amatniekus, kā arī izsniedz meistaru un zeļļu kvalifikācijas diplomus un sertifikātus.

Latvijā ir apmēram 15 000 amatnieku vai viņu mācekļu, kuri par darba un pasūtījumu trūkumu nevar žēloties.

Šīs organizācijas sastāvā ietilpst septiņas arodu grupas, kas aptver visas nozares: būvniecības un izbūves; metālapstrādes un tehnisko iekārtu meistaru; kokamatniecības; apģērbu, tekstiliju un ādas; pārtikas produktu apstrādes; veselības un ķermeņa kopšanas un stikla, papīra, keramikas, mūzikas instrumentu arodu grupas. Kopumā amatniecība apvieno 150 dažādu profesiju pārstāvjus.

Amatnieki izgatavo individuālas lietas jeb produktus, ko rūpniecība nevar piedāvāt. Un šie produkti patērētājam ir pievilcīgi pārsvarā divu iemeslu dēļ. Pirmkārt, pircējs dabū tieši to, ko vēlas, jo pie meistara pasūta konkrētu lietu. Viņš no amatnieka, protams, var nopirkt jau izgatavotu lietu, bet arī tad tā būs unikāla. Lielveikalā tādu preci nevar atrast, tur jāpērk masu produkcija.

Amatnieks savā būtībā pārstāv visas biznesa nozares — viņš vienlaikus ir gan sagādātājs un transportētājs, gan projektētājs un izgatavotājs, gan pārdevējs un peļņas saņēmējs. Tā kā aroda meistaru vienkārši saukt par amatnieku ir visai pieticīgi. Amatnieks arī spēj piemēroties konkrētajai tirgus situācijai. Ja kāds produkts nav pieprasīts, viņš uzreiz ķeras klāt citiem izstrādājumiem.

Amatniecība ir radījusi apstākļus, lai būtu elitārs darbs un meistars par savu veikumu izjustu prieku.

Nodarbības beigās katram skolēnam bija iespēja no māla pikuča izveidot skanīgu svilpavnieku. Darbs prasa ļoti lielu prasmi un zināšanas, tāpēc bez meistara prasmīgās rokas palīdzības iztik nevarēja. Savukārt prieks un gandarījums par padarīto bija neaprakstāms, kad paša veidotais, unikālais un neatkārtojamais putniņš sāka skanēt!

Skolēnu smaidošās sejas un mirdzošās acis sniedza gandarījumu arī apkārtējiem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *