Projekta Latvijas Skolas soma ietvaros ciemos pie maizes

Neba maize pati nāca
Mana brāļa sētiņā…

Izzināt, kā maizīte nonāk uz mūsu galda, mācību ekskursijā uz Aglonas Maizes muzeju devās Špoģu vidusskolas aktīvākie un mācībās labākie skolēni. Šāda iespēja radās, pateicoties projektam “Latvijas Skolas soma”.

Skolēnus sagaidīja muzeja dibinātāja un vadītāja Vija Kudiņa, kura atraktīvā veidā pastāstīja par maizes ceļu no sīka graudiņa līdz siltam, smaržīgam klaipam, iepazīstināja ar senām tradīcijām, kurās vienmēr izpaudusies cieņa un godbijība pret maizi un zemkopja darbu, pastāstīja par dažādu tautu galda kultūru, rosināja pacienāties ar rudzu maizi un rabarberu plātsmaizi, malkojot siltu tēju ar medu.

Skolēni paši varēja izveidot savu maizes kukulīti. Lielākajai daļai tā bija pirmā šāda veida pieredze, un viņi atzina, ka, noglāstot klaipiņu, izjutuši neparastu siltumu un maigumu. Citi, savukārt, priecājās, ka arī varēja dalīties savā pieredzē, jo viņu ģimenē arī piekopj maizes cepšanas tradīcijas. Lielāko prieku skolēni izjutuši, paņemot rokās pašu veidoto, karsto kukulīti.

Paldies Maizes muzejam par mūsu senču tradīciju saglabāšanu, par sakāmvārdiem, parunām, ticējumiem dzirkstošo latgaliešu valodu, par jaunām zināšanām, kas gūtas šajā nodarbībā! Tas, kurš zina, kāds darbs ieguldīts, lai uz mūsu galda vienmēr būtu maize, izturēsies pret to ar cieņu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *