Projekts “Atpakaļ uz skolu” un Eiropas diena Špoģu vidusskolā

Eiropā 9. maijā svin Eiropas dienu. Eiropas diena ir veltīta mieram un vienotībai Eiropā. Šajā datumā tiek atzīmēta nu jau vēsturē iegājušās Šūmana deklarācijas gadadiena.

Francijas ārlietu ministrs Robērs Šūmans 1950. gadā Parīzē teica runu, kurā ierosināja Eiropā ieviest jaunu politiskās sadarbības veidu, kas padarītu karu starp Eiropas valstīm neiedomājamu. Viņa ideja bija tāda, ka jāizveido Eiropas institūcija, kas apvienotu un pārraudzītu ogļu un tērauda ražošanu. Nebija pagājis ne gads, kad tika parakstīts līgums par tādas izveidi. Šūmana priekšlikumu uzskata par pašreizējās Eiropas Savienības pirmsākumu.

Latvijas pievienošanās Eiropas Savienībai notika 2004. gada 1. maijā. Latvija kļuva par vienu no tolaik 25 Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Akcentējot Eiropas dienu, jau vairākus gadus tiek organizēta starptautiska akcija “Atpakaļ uz skolu”, kuras laikā skolu absolventi ierodas savās bijušajās vidusskolās, lai informētu jauniešus un dalītos savā pieredzē par to, kā konkrētā absolventa darbu un ikdienu ietekmē Eiropas Savienība.

Skolā viesojās 1978. gada absolvents Alberts Sarkanis, kurš pašlaik ir Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas vēstnieks, Eiropas departamenta direktors.

Alberts Sarkanis studējis Latvijas Universitātē un ir filoloģijas zinātņu doktors. Galvenais Alberta Sarkaņa devums latviešu valodniecībā saistīts ar dialektoloģiju, sagatavojot izdošanai vairākus izlokšņu aprakstus un vairāk nekā pusgadsimtu gatavoto “Latviešu valodas dialektu atlanta” fonētikas daļu.

Tikšanās laikā ar skolēniem Alberts Sarkanis runāja par ES vēsturi, šodienu un Latvijas ārpolitiku. Pastāstīja par savu pašreizējo un vēstnieka darbu vairākās Eiropas valstīs. Alberts Sarkanis organizēja skolēniem konkursu par Eiropas Savienības jautājumiem. Viņš runāja arī par savām skolas un studiju gaitām, aicināja jauniešus izmantot programmas ERASMUS+ piedāvātās iespējas.

Noslēgumā bijušais skolas absolvents aicināja skolēnus pamatīgi apgūt savu dzimto valodu un Eiropas Valstu valodas, uzsverot, ka valoda ir visam pamats. Tu lieto valodu, bet patiesībā, valoda lieto tevi!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *