Rudens noskaņas Lūznavā

Projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros Randenes pamatskolas 1.-6. klašu skolēni otrajā septembra nedēļā devās mācību ekskursijās uz Lūznavas muižu.

Zinoša ģida pavadībā skolēni tuvāk iepazinās ar muižas kultūrvēsturisko nozīmi. Uzzināja, ka muižu sāka būvēt tikai 20. gadsimta sākumā, proti, 1905. gadā pēc paša muižas īpašnieka Staņislava Kerbedza projekta. Diemžēl arhitektam nebija lemts ieraudzīt krāšņo romantiskā jūgenstila ēku. Tēva ideju dzīvē īstenoja meita Jevģēnija. Viņa bija arī tā, kas izveidoja apkārt muižai vairāk nekā 20 hektārus lielo parku.

Skolēni izzinošā vides spēlē iepazinās tuvāk arī ar pašu parku, kas šobrīd ir Rāznas nacionālā dabas parka sastāvdaļa. Parka teritorijā atrodas 7 dīķi, kuros kādreiz audzēja zivis. Tāpat parka teritorijā ir sastopami reti sikspārņi – garausainais sikspārnis, pigmejsikspārnis, dīķu naktssikspārnis un Natūza sikspārnis. Diemžēl mūsu ekskursanti nevienu no sikspārniem tā arī nesastapa. Jābrauc citā diennakts laikā.

Interesanti šķita, ka, laikam ejot, muižas ēka tika izmantota dažādām vajadzībām. Tā bija gan ievērojams kultūras centrs Latgalē, uz kurieni sabrauca mākslinieki, mūziķi, literāti, tēlnieki, bet arī armijas štābs kara laikā, kurlmēmo skola pēckara periodā, bibliotēka, pamatskola. Beidzot 2011. gadā tika uzsākta muižas renovācija. Un 2015. gadā tā kā fēnikss atdzima no pelniem jaunai dzīvei un jauniem izaicinājumiem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *