Saglabāsim senču svētvietas! (H. J. Hansones romāna “Pārdotais Saules kalns” atvēršanas svētki Špoģu vidusskolā)

Sērijā “Lata romāns” šovasar iznācis mūsu novadnieces Helmas Judītes Hansones romāns “Pārdotais Saules kalns”, un 28. novembrī Špoģu vidusskolā notika tā atvēršanas svētki.

Tiekoties ar skolēniem, sirmā rakstniece pastāstīja par senajiem pilskalniem Višķu apkaimē un kaimiņu pagastos. Uz katru no tiem viņa, jaunāka būdama (septiņdesmit gadu vecumā), tuvāku vai tālāku ceļu mērojusi kājām, izstaigājusi tos, pētījusi, vērojusi. H. Hansone apgalvo, ka, atrazdamās šajās senču svētvietās, viņa izjutusi to auro: daži pilskalni dalījušies ar savu enerģiju, citi drūmi klusējuši, daži pat atgrūduši. Taču kopumā pilskalnos viņa smēlusies iedvesmu jauniem darbiem.

“Katram kalnam ir savs stāsts, sava vēsture un aura,” saka rakstniece. “Uzkāp Latgales kalnā, paveries apkārt un ieklausies, ko kalns tev var pastāstīt!” Pilskalni ir mūsu vēstures glabātāji, mūsu senču kauju un svētku, ikdienas prieku un bēdu liecinieki. Gandrīz katru no tiem apvij nostāsti un teikas, bet zemes dzīles glabā senās lietas – rotas, ieročus, sadzīves priekšmetus.

Savā romānā H. Hansone rosina pievērst uzmanību pilskalnu saglabāšanas problēmai, jo tie ir apdraudēti: daudzi tiek iznīcināti, kļūstot par grants ieguves vietām, apbūves teritoriju vai kādu citu peļņas avotu. Pilskalni pievilina arī senlietu tīkotājus.

H. Hansone vērsās pie skolotājiem ar aicinājumu rosināt skolēnos zinātkāri, jo zinošs cilvēks spēs novērtēt, kādas bagātības atrodas mums apkārt, un nekad nepieļaus to izpostīšanu.

Rakstniece atgādināja grāmatas priekšvārdā teikto: “Ne visu drīkst pārdot. Pārdosi tēva zemi – kļūsi nabags. Nebūs, kur galvu nolikt. Pārdosi sirdsapziņu – kļūsi lieks. Pārdosi dvēseli – nebūsi vairs NEKAS!”

Pasākuma noslēgumā H.Hansone pateicās Jānim Kudiņam par atbalstu grāmatas izdošanā un uzdāvināja savu grāmatu skolas bibliotēkai.

Paldies Višķu pagasta bibliotēkas vadītājai Jekaterinai Lonskai par sadarbību pasākuma organizēšanā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *