Silenes pamatskolas skolēni projektā „Pētīsim un izzināsim Latvijas vēsturi” iepazīst Latgales vēsturi

Silenes pamatskola projekta “Pētīsim un izzināsim Latvijas vēsturi” ietvaros, pateicoties Nodibinājumam „Vītolu fonds” un projekta mecenātam Monreālas Latviešu sabiedriskajam centram šī gada 23.maijā ieguva iespēju apmeklēt Latgales vēsturiskās vietas un iezīties ar mūsu senču garīgo mantojumu. Ekskursijā piedalījās divdesmit četri 5.-8. klašu skolēni un četri skolotāji.

Ekskursijas mērķis bija padziļināt skolēnu zināšanas par Latgales vēsturi 13.-20.gs.un apgūt trīs senču dzīves likumus: nepelnīt iztiku no pirkšanas un pārdošanas, iztikt ar to, cik spēj nopelnīt, neveidot uzkrājumus, nekrāt mantu, bet zināšanas un prasmes.

Visas ekskursijas objekti bija saistīti ar vēstures tēmu apgūšanas procesu. Skolēni apmeklēja Višķu amatnieku ciemu, kur iepazina podnieka amatu, apskatīja Mākslas skolas audzēkņu darbu izstādi. Keramiķa Valda Grebeža vadībā, ekskursijas dalībnieki sīkplastikas tehnikā izgatavoja  „Ģimenes pogu”, kura kā suvenīrs paliks katrā bērna ģimenē.

Maltas vēstures muzejā tika apskatīta bagāta krājuma izstāde. Gida vadībā skolēni iepazinās ar 20.gs. 30.-60.gadu raksturīgo istabas iekārtojumu. Ekspozīcija bija vizuāli pievilcīgi noformēta, saturēja daudz sadzīves priekšmetu, daudzus, no kuriem mūsdienu bērni nepazīst. Viņiem bija interesanti uzzināt to mērķi.

Rēzeknē tika apmeklēti divi objekti. Rēzeknes, Rēzeknes un Viļānu novadu tūrisma informācijas centrā skolēni saņēma informāciju par tūrisma nozares attīstību Latgalē un uzkāpa  bruņinieku pilsdrupās, no kurām  apskatīja Rēzekni no augšas, paspēlējās svaigā gaisā un atpūtās.

Bet amatnieku darbnīcas „Kristāla kurpīte” apmeklējums palīka atmiņā ar piedalīšanos meistarklasē, kuras laikā tika izgatavotas suvenīru pastalas.

Neaizmirstams bija Ludzas amatnieku centra apmeklējums. Centrs veicina seno latgaļu arodu prasmju un amatniecības tradīciju saglabāšanu. Mēs apskatījām senos darba rīkus, Suprādku istabu, keramikas, skroderu un audēju darbu izstādes. Gids pastāstīja par latgaļu dzīvi senajos laikos, par amatniecības vietu ģimenes sētas dzīvē. Centrā skolēni nobaudīja senos latgaļu cienastus. Pēc pusdienām bērni apskatīja Lūdzas bruņinieku pilsdrupas.

Ļoti interesanti noritēja tikšanās ar mākslinieku Aleksandru Maijeru Krāslavā. Mākslinieks iepazīstināja ar dažādu mūzikas instrumentu kolekciju – stabulītes, dūdas, skaņu rīki no dabas materiāliem – niedru un klūgu vēja zvani, ķirbju grabuļi, māla zvani un zvārguļi, daudzus no kuriem viņš izgatavo pats. Skolēni ne tikai vēroja seno latviešu tautas mūzikas instrumentu demonstrāciju, bet paši piedalījās muzicēšanā. Tas palīdzēja viņiem novērtēt šo seno arodu un mākslu.

Silenes pamatskolas kolektīvs ir pateicīgs projekta organizatoram un mecenātam par iespēju dziļāk izpētīt mūsu dzimtenes vēsturi un atklāt tās nezināmās lappuses.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *