Silenes pamatskolas skolēnu ekskursija uz Jasmuižu un Višķu amatnieku ciemu

Projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros 18. oktobrī Silenes pamatskolas 5. līdz 9. klašu skolēni devās ekskursijā uz Jasmuižu un Višķu amatnieku ciemu.

Skolēni piedalījās muzeja “Jasmuiža” un Krišjāņa Barona muzeja izstrādātajā muzejpedagoģiskajā programmā “Žaniņš un Krišiņš”. Ekskursijas dalībnieki iepazinās ar Raiņa un Krišjāņa Barona personību un viņu devumu latviešu literatūrā un kultūrvēsturē. Tika stāstīts par Raiņa un Barona mīļvārdiņiem – Žaniņš, Džekiņš Rainim, Krišiņš un Cukurdozītis Baronam.

Skolēni darbojās komandās, un, pildot uzdevumus, piemēram, saliekot koka puzles, atpazīstot abu personību rokrakstus, saliekot tautasdziesmu un Raiņa dzejolīti, iepazinās ar Raiņa un Krišjāņa Barona biogrāfiju, piemiņas lietām un dzeju. Īpašs pārsteigums bija Raiņa radītie jaunvārdi latviešu valodā: mīla, atspulgs, veldze, degsme, brīve, vizma, tāle, malds. Un arī Krišjāņa Barona ieviestie vārdi latviešu valodā: matemātika, ģeogrāfija, fizika, bioloģija, atestāts, instrukcija, kristāls, mode. Nodarbības beigās skolēni tika cienāti ar konfektēm “Gotiņa”, kuras izgatavotas tieši šai programma – ar īpaša dizaina ietinamiem papīriņiem, apdrukātiem ar Raiņa dzejoļiem un tautasdziesmām no Krišjāņa Barona krājumiem.

Tad sekoja ekskursija pa Raiņa māju. Skolēnus piesaistīja dzejnieka 1883. gadā Rīgas pilsētas ģimnāzijā izdotā, ar roku rakstītā, liecība.

Brīnišķīga bija keramikas darbu izstāde. Ādama Kāpostiņa krūzes ar sejiņām un uzrakstiem, piemēram Jānis Rainis, Andreja Paulāna svilpaunieķi, Antona Šmulāna velniņi, Staņislava Vilcāna vāzes. Tika stāstīts arī par cepli, kur tiek apdedzināti keramikas darbi.

Nākamā pietura Višķu amatnieku ciems, kur strādā Valdis Grebežs, kas ir vienīgais keramiķis, kurš nodarbojas ar savdabīgo sīkplastikas tehniku. Skolēni meistara vadībā izgatavoja svilpauniekus.

Mākslinieks strādā arī ar koku, stiklu, gāzbetonu, klūgām un akmeni. Redzējām, kā apdedzinot koku var iegūt skaistu faktūru. Gāzbetona klucis meistara rokās pārtapa par kaķi. Valdis Grebežs stāstīja arī par klūgu pinumiem, demonstrēja klūgu šķelšanu un ēvelēšanu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *