Silenes pamatskolas skolēnu mācību ekskursija uz Daugavpils Māla mākslas un Daugavpils Marka Rotko mākslas centru

24. maijā Daugavpils Māla mākslas centrā mūs laipni sagaidīja keramiķis Jānis Saikovskis. Viņš pastāstīja par Latgales kultūras mantojumu – keramikas un podniecības tradīcijām. Apskatījām izstādi. Katrs darbs ir unikāls, atšķirīgs no citiem. Apskatījām traukus, vāzes, svečturus, rotas un dizaina objektus, ko veidojuši keramiķi Lilija Zeiļa, Jānis Saikovskis, Marija Saikovska, Ligita Pakne, Ilona Abdulajeva, Nellija Dzalba, Ilona Šauša, un Elīna Titāne. Neaizmirstamus mirkļus piedzīvojām, vērojot keramiķes Marijas Saikovskas darbošanos pie virpas. Marija parādīja, kā uz keramikas ripas top vāze. Bija iespēja vērot keramiķi Nelliju Dzalbi darbā. Radošajā nodarbībā skolēni iepazinās ar māla īpašībām, uzzināja, kā jāstrādā ar mālu, lai taptu rokdarbs. Skolēni ķērās pie darba. Tapa interesanti priekšmeti: bļodiņas, krūzīte, vāzītes, zilonītis, čūskas u.c.

Paldies māksliniekiem par sirsnīgo uzņemšanu. Skolēni daudz uzzināja par Latgales keramiku un darbu tapšanas procesu.

Tad devāmies uz Daugavpils Marka Rotko mākslas centru, kurš atrodas Dinaburgas cietokšņa artilērijas arsenāla ēkā. Kur kādreiz glabājās lielgabali, munīcijas kastes un lādiņi, zobeni un šautenes, pulka karogi un bungas.

Radošajā darbnīcā skolēni iepazinās ar grafikas tehniku – augstspiedums. Katrs skolēns uzzīmēja un izgrieza no kartona 2 – 3 detaļas, noklāja detaļas ar krāsu, lika uz pamatnes un izlaida darbu caur grafikas spiedi. Rezultātā, fantastisks darbiņš.

Centrā ir divas ekspozīcijas: mainīgā un patstāvīgā. Vispirms devāmies uz mainīgo ekspozīciju. Te izstādēs tiek eksponēti pazīstamu Latvijas un ārvalstu mākslinieku darbi dažādos mākslas mēdijos – glezniecībā, grafikā, tekstilā, keramikā, fotogrāfijā u. c. Apskatījām Maijas Bērziņas izstādi “Man patīk”, Martas Radičas “Karaliste”, Žofja Karsai (Ungārija) “Soli pa solim”, Džilianas Eiersas (Lielbritānija) “Es redzu dabu kā krāsu”, Boriss Lurje (ASV) “Mākslinieks un liecinieks” un Latgales reģiona mākslinieku darbu konkursa izstādi “Miers un spriedze”.

Izejot drošības pārbaudi, nonācām patstāvīgajā ekspozīcijā “Marks Rotko. Dzīve un māksla”. Uzzinājām, ka mākslinieks ir dzimis Daugavpilī. Desmit gadu vecumā, kopā ar māti izceļojis uz ASV. Apskatījām viņa gleznu reprodukcijas. Dzīves laikā ir uzgleznotas 834 gleznas. Tad nonācām zālē ar pastiprinātu drošību, kur izvietotas tikai sešas gleznas – oriģināldarbi.

Diena noslēdzās ar ekskursiju pa cietokšņa teritoriju. Uzkāpām uz galvenā vaļņa (augstums 10-12 metri), kas kādreiz tika izmantots kā aizsargmūris. Nofotografējamies pie skaistajiem Nikolaja vārtiem. Apskatījām cietokšņa kultūras un informācijas centrā izvietoto nelielo ekspozīciju, kurā redzami vēsturiskie rasējumi, fotogrāfijas, karavīru formas tērpi, kas atrasti cietoksnī pēdējo gadu laikā.

Vērtīgi pavadīts laiks un iegūtās zināšanas tiks izmantotas mācību stundās.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *