Slutišķi, musturdeķis un māls

19. oktobrī Randenes jaunāko klašu skolēni projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros, apciemoja Slutišķu vecticībnieku sādžu un Naujenes Novadpētniecības muzeju.

Kā zināms, tad Slutišķu sādža ir vieta, kur vairākus gadu simtus mituši un vēl arvien dzīvo vecticībnieki. Tā atrodas dabas parka “Daugavas loki” aizsargājamo ainavu apvidū “Augšdaugava”. Sādža kopā ar šo apvidu ir iekļauta UNESCO Latvijas sarakstā.

Slutišķos audzēkņiem bija iespēja iepazīties ar vecticībnieku dzīvesveidu, kultūras mantojumu, sadzīves priekšmetiem, ēku izkārtojumu. Viņiem tāpat pastāstīja par 2011. gada Muzeju Naktī aizsākto tradīciju, proti, par Lielā Musturdeķa veidošanu, kur katrs var pielikt savu roku, lai kādreiz izveidotu ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē lielāko musturdeķi. Šobrīd tā veidošanā jau ir iesaistījušies vairāk kā 5000 cilvēki un noadīti vairāk kā 300 metri.

Tālāk ceļš aizvijās uz Naujenes Novadpētniecības muzeju, kur visus iepazīstināja ar dotajā brīdī esošajām ekspozīcijām. Bērniem visvairāk patika aprīļa mēnesī atvērtā izstāde “Skovorda, ližeika, kačegārs i citi štrumenti”. pēc ekspozījas paskates bija pienācis laiks padarboties pašiem māla darbnīcā. Visu izveidoto skolēni drīkstēja ņemt līdzi.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *