Somas paņēmāt? Tad uz priekšu – Naujeni skatīties!

Projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros Zemgales vidusskolas skolēni brauca ekskursijā uz Naujenes pagastu. Pirmkārt, uzzinājām, ka šeit nesen tika atvērts mini zoodārzs “Jurita”, kur gan maziem, gan lieliem ir iespēja iepazīties ar dažādiem dzīvniekiem. Skolēni baroja lamas, trusīšus, punduraitas, ponijus un citus dzīvniekus. Labsirdīgie saimnieki pastāstīja par to dzīvesveidu, paradumiem, barošanu. Baltais ponijs, starp citu, pasakaini skaists, prot smukus trikus: sasveicināties, paklanīties, pateikties. Trīs raitie pundurkazlēni, kuri dzīvo brīvi pagalmā, vijās ap apmeklētājiem, prasīja barību, kā arī nepretojās, ja kāds viņus noglāstīja. Vispār to visu vajadzētu redzēt un izjust ikvienam.

Tālāk ekskursanti ceļoja uz Naujenes novadpētniecības muzeju, kur viņus jau gaidīja laipnās muzeja darbinieces. Visi apmeklēja muzeja ekspozīcijas, papildināja savas zināšanas vēstures un vizuālās mākslas jomā. Pēc tam skolēni piedalījās 2 radoši izglītojošās darbnīcās. Māla darbnīcā skolēni aktīvi līdzdarbojās, savām rokām radīja mīļas lietiņas, kuras katrs paņēma līdzi. Otrās darbnīcas vieta bija citā ēkā, vecā latgaliešu mājā. Tur skolēni apskatīja etnogrāfijas ekspozīciju “Skovorda, ļižeika, kačerāgs i citi štrumenti”. Nu saimniece Ina arī praktiski parādīja, kā izmantot šīs ekspozīcijas lietas. Iemācīja skolēniem pareizi gatavot pankūku mīklu, katram bija iespēja kaut ko piebērt, pievienot, maisīt un cept. Pankūkas cepa uz lauku krāsns, tad klāja galdu ar pankūkām, zāļu tēju un izgaršoja latgaliešu viesmīlību.

Uzzināt vairāk par lauksaimniecības kultūrvēsturisko mantojumu skolēniem palīdzēja etnogrāfijas ekspozīcija “Slutišķu vecticībnieku lauku sēta”. Vecticībnieku dzīvojamās mājas atspoguļo, kā zemnieki dzīvoja pirms simts gadiem. Daži izmēģināja paturēt rokās darbarīkus, apzinājās, cik grūti bija sagatavot ēdienu, kārtot māju, apstrādāt zemi.

Kaut gan dienas otrajā pusē sāka smidzināt lietus, visi ar prieku devās uz dabas parku “Daugavas loki”. Šeit skolēni uzzināja par Livonijas ordeņa viduslaiku bruņinieku Dinaburgas pils vēsturi.

Skolēni atzina, ka pavadīja vienu rudens brīvdienu dienu ļoti izzinoši un lietderīgi. Paldies visiem, kas palīdzēja organizēt un novadīt šo lielisko ekskursiju!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *