Špoģu skolēni – tīrai Latvijai!

Jau vairākus gadus Špoģu vidusskolas skolēni piedalās biedrības „Latvijas zaļā josta” organizētajos vides konkursos „Tīrai Latvijai!”, kas veicina videi draudzīgas apziņas attīstību visā sabiedrībā, jo īpaši bērnu un jauniešu vidū, palielina sabiedrības lomu un līdzdalību vides kvalitātes atjaunošanas un saglabāšanas procesos, vides politikas veidošanā un īstenošanā. Konkursu ietvaros skolēni katru mācību gadu vāc izlietotās baterijas, makulatūru, kā arī mācās šķirot atkritumus. Mācību gada sākuma bērni tiek iepazīstināti ar konkursu noteikumiem, prasībām, kā arī skolotāji izskaidro šo darbību globālo nepieciešamību, ietekmi uz ekoloģiju un cilvēka milzīgo lomu tās saglabāšanā. Dabas zinību un klases stundās bērnus iepazīstinām  ar vides filmiņām, bukletiem, kā arī veidojam atbildīgu un „zaļi” domājošu cilvēku izpratni par lietām, kas mūs skar ik dienas. Tā kā skolā galvenais uzsvars tiek likts uz zināšanu apguvi un prasmi tās pielietot dzīvē, tad šajos konkursos orientējam skolēnus nevis uz uzvaru un kvantitāti, bet gan mudinām aizdomāties par savu aktivitāšu lietderību.

Tā 2013.gada pavasarī aktīvākajiem konkursa dalībniekiem bija iespēja viesoties Latvijas Brīvdabas muzejā, piedalīties reālās Ekospēlēs, sacensties zināšanās par atkritumu šķirošanas prasmēm, bet 2014.gadā vasaras brīvdienas skolēni ieskandināja Siguldā konkursa apbalvošanas svētkos „Zaļās jostas izlaidums Brīnumskapī”, kā arī saņēma ievērojamus atlaižu kuponu Latvijas lielāko muzeju apmeklējumam. Tāpat Līgatnes Papīrfabrika skolai ir dāvinājusi zīmēšanas papīru, kas izgatavots, otrreizēji pārstrādājot mūsu savākto makulatūru.

Šogad skolēni izmēģina savus spēkus jaunā konkursā, vācot nolietotas elektriskās un elektroniskās iekārtas un izcīnot sev garantētas balvas par savāktajiem elektroiekārtu atkritumu kilogramiem.

Ja kādreiz ledusskapis ģimenei kalpoja 20-30 gadus, tad mūsdienās ražotāji iekārtojuši tā, ka ik pēc 7-10 gadiem mums nākas iegādāties jaunu. Un tā nu vecie ledusskapji, televizori, monitori, veļas mašīnas krājas šķūnītī, gaidot nezin kādus laikus, jo civilizēta utilizācija prasa līdzekļus, bet vest uz mežu sirdsapziņa neļauj. Tad nu šoruden bija tā reize apzināt savus „iekrājumus”, nogādāt tos uz skolu un par to izvešanu vēl saņemt punktus dāvanu karšu un ekskursiju iegādei.

Elektrisko iekārtu izvešanas pasākums guva samērā plašu rezonansi un atbalstu apkārtējā sabiedrībā, jo savu artavu te ienesa gan skolēni, gan vecāki, arī Višķu pagasta pārvalde un skolas administrācija „patīrīja” sen norakstīto un nevajadzīgu ierīču krājumus. Paldies gribas teikt ikvienam, kurš ar savu veco televizoru, ledusskapi vai monitoru palielināja skolas iespēju paplašināt grāmatu klāstu vai iespēju aizbraukt kādā no sponsoru piedāvātajām ekskursijām. Savāktie 1125 kilogrami ierīču būs tikai atspēriens nākamajai elektroierīču izvešanai pavasarī.

Un ne jau tonnās vai punktos ir tā „sāls”. Svarīgi, lai ikvienā skolēnā un ģimenē izveidotos atbildības sajūta par cilvēka darbības sekām, izpratne par dabas resursu taupīšanas nepieciešamību, kā arī teorētiskās zināšanas pārtaptu par paradumu saudzēt, taupīt, uzlabot un atbildēt.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *