Špoģu vidusskolas 2.a klases skolēni iepazīst Latgales kultūrvēsturiskos objektus

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Špoģu vidusskolas 2. a klases skolēni 2021. gada 29. septembrī devās ekskursijā uz Aglonu. Ekskursijas mērķis bija iepazīties ar Latgales dabas un kultūrvēsturiskajiem objektiem Aglonas baziliku, Aglonas Maizes muzeju un Aglonas Kristus Karaļa kalna skulptūrām. Īstenojot mācību saturu iepazīt maizes tapšanas ceļu no graudu iesēšanas līdz miltu ieguvei un kā no miltiem gatavo mīklu un cep maizi, izzināt maizes cepšanas tradīcijas, veidot cieņpilnu attieksmi pret pārtikas produktiem.

Ekskursijas sākumā apmeklējām Aglonas baziliku. Tās plašajā dārzā apskatījām Krusta ceļa apstāšanās vietas. Bērni ar interesi apskatīja Aglonas bazilikā svētbildes un skulptūras. No visas sirds katrs kaut ko palūdza Aglonas Brīnumdarītājai Dievmātei. Mācījās uzvesties klusi, ar cieņu pret lūdzējiem.

Aizgājām pie visvecākā un vispopulārākā svētavota Latgalē – Aglonas svētavota, kurš slavens ar dziednieciskajām spējām.

Dizaina stundās tika mācīta tēma par maizi. Bērni izpētīja maizes rašanās ceļu, izveidoja ” maizes” grāmatiņas, pētīja dažādas maizes šķirnes. Šogad radās iespēja apmeklēt Aglonas Maizes muzeju. Tur mūs laipni sagaidīja tās saimniece Vija Kudiņa. Saimnieces stāstījums bija tik interesants, ka pat lielākie palaidņi klausījās ar interesi. Bērni muzejā apskatīja senos priekšmetus, kurus izmantoja miltu iegūšanai un maizes cepšanai: spriguli, dzirnakmeņus, sietus, abras, lizes utt. Vispatīkamākais darbiņš bija maizes kukulīša izveidošana un rotāšana ar savu atpazīšanas zīmi. Kamēr maizīte cepās, saimniece bērnus pacienāja ar rudzu maizi, medu, pīrāgu un tēju. Mācījās, kā izturēties ar cieņu pret maizi, kā uzvesties pie galda. Pasākuma noslēgumā bērni varēja uzdejot polku mūzikas pavadījumā un doties prom ar siltu kukulīti rokās.

Iestiprinājušies ar rudzu maizi un guvuši spēkus , varējām doties uz Aglonas Kristus Karaļa kalnu. Tas ir Skulptūru parks – Dievam par godu. Objektā bērni apskatīja lielas koka skulptūras, kurās atainoti Bībeles tēli. Tā bija lieliska iespēja redzēt cilvēka darba rezultātu – gan tēlos, gan apkārtējās vides sakoptībā. Pēc ekskursijas bērni dizaina stundā no plastilīna veidoja skulptūras eņģelīšus.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par doto iespēju uzzināt daudz jauna, ceļojot pa dzimto Latgali.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *