Špoģu vidusskolas mazpulks piedalījās kampaņā “Dzīvā augsne”

Špoģu vidusskolas mazpulks no 2021.gada maija līdz septembrim piedalījās kampaņā “Dzīvā augsne”. Kampaņu “Dzīvā augsne” organizēja Vides risinājumu institūts sadarbībā ar Latvijas Universitātes pētniekiem, Vides izglītības fonda Ekoskolu programmu un biedrību “Latvijas Mazpulki”. Kampaņas “Dzīvā augsne” mērķis – iegūt datus par augsnes atšķirībām Latvijas zālājos, atkarībā no to apsaimniekošanas veida un izglītot bērnus par augsnē mītošo organismu daudzveidību, to nozīmi augsnes auglības nodrošināšanā.

Galvenais pētījuma instruments bija tējas maisiņi. Vasaras sākumā bija nepieciešams tējas maisiņus nosvērt un ierakt augsnē – pļavā, mauriņā vai ganībās, uzreiz nosakot augsnes struktūru un GPS koordinātes. Septembrī vajadzēja maisiņus izrakt un novērtēt, cik ļoti tēja tajos ir sadalījusies. Tējas maisiņu svara izmaiņu datus mazpulcēni nodeva zinātniekiem, kuri tos pielietos zālāju augsnes izpētē.

Piedaloties šajā kampaņā, mazpulcēni ieguva izpratni par pētījumu veikšanu un vērtīgas zināšanas par augsni – noteica augsnes sastāvu, tajā dzīvojošo organismus un pārrunāja to nozīmi augsnes veidošanā, iemācījās noteikt GPS koordinātas mobilajā lietotnē Google Maps un veikt ierakstus augšņu pētnieka rokasgrāmatā.

Ceram, ka mazpulcēnu iesniegtie dati sniegs atbalstu zinātniekiem Latvijas vērtīgo resursu – zālāju – izpētē.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *