Špoģu vidusskolas novadpētnieki Briselē

Vai ticat, ka brīnumi notiek? It īpaši pirms Ziemassvētkiem…Mēs šādu brīnumu piedzīvojām: novembra beigās atskanēja zvans no Eiropas Parlamenta deputātes Ineses Vaideres kancelejas – 1.-3. decembrī tiekam gaidīti Briselē!

Priekšvēsture: 2020. gada janvārī Špoģu vidusskolas skolnieces Selina Germane, Karīna Haritonova un Elāna Gavrilova piedalījās EP deputātes Ineses Vaideres rīkotajā konkursā vidusskolēniem “100 vēstures mirkļi novadā – vietas un cilvēki”, bet novembrī prezentēja savus darbus ZOOM platformā rīkotajā video konferencē. Selina un Karīna bija pētījušas Višķu ciemata vēsturi, savukārt Elāna – Kalupes pagasta Ķeišu ciema mājas. Meiteņu paveiktais tika augstu novērtēts, un visa komanda tika uzaicināta uz Briseli.

Pandēmijas dēļ brauciens tika atlikts uz nenoteiktu laiku, bet nu tas brīdis pienāca! Lidostā satikāmies ar citiem konkursa uzvarētājiem: skolotājiem un skolēniem no Zvejniekciema, Ludzas un Smiltenes novada Drustiem – kopā bijām 12 cilvēki.

Šarleruā lidostā mūs sagaidīja I. Vaideres asistente Inta Višķere, kura visas dienas bija mūsu ceļvede un padomdevēja.

Pēc iekārtošanās viesnīcā un nelielas pastaigas pa vecpilsētu – vakariņas kopā ar ES deputāti Inesi Vaideri. Tās pagāja sirsnīgā, nepiespiestā gaisotnē: pēc iepazīšanās skolēni dalījās pirmajos ceļojuma iespaidos, stāstos par saviem darbiem, ieguvumiem, pētot dzimtās puses mazāk zināmās vai nezināmās lappuses. Vaideres kundze uzsvēra, cik nozīmīgi ir apzināt un apkopot savas dzimtas atmiņstāstus, pētīt savas mājas, ielas, pilsētas, pagasta vai novada vēsturi, jo tieši šie pētījumi ļauj labāk izprast “lielo vēsturi”, ceļ gaismā cilvēkus un notikumus, kuri nav iekļauti mācību grāmatās, taču ir pelnījuši, lai par tiem atcerētos kaut vai pagasta ietvaros.

Nākamajā dienā grupa apmeklēja Eiropas Parlamentu un iepazinās ar tā darba specifiku, apskatīja plenārzāli, mākslas darbu izstādi, kā arī noskatījās nelielu filmu par I. Vaideri, viņas darbību Eiropas Parlamentā, par deputātes ikdienu un vaļaspriekiem. Skolotājiem bija iespēja apskatīt arī deputātes darba kabinetu. Pēc fotografēšanās – vēl viena tikšanās ar Prof. I.Vaideri nu jau pie pusdienu galda. Divas stundas sarunās paskrēja nemanot: Eiroparlamenta darbs un iespēja nokļūt praksē Briselē, kādas valodas ir pieprasītas pasaulē un Eiropā, nākotnes plāni un ģimenes mīļdzīvnieki – par ko tik netika runāts!

Brīvajā laikā apmeklējām Svētā Miķeļa un Svētās Gudulas katedrāli, kura pārsteidza ar smalkajām akmens mežģīnēm, greznām vitrāžām, barokālo kanceli un skulptūrām. Īpašu Ziemassvētku noskaņu radīja dažādu tautu veidotās Bētlemes ainiņas.

Fantastisku iespaidu atstāja svētku rotās tērpušās pilsētas ielas, lāzeršovs Lielajā laukumā, Briseles simbols – strūklaka “Čurājošais puisēns”, kārdinošās beļģu vafeles un šokolāde – visu nemaz nevar uzskaitīt!

Neiztika bez piedzīvojumiem – Rīgas vietā lidmašīna bija spiesta nolaisties Viļņā.

Mājās atgriezāmies iespaidu un emociju pārpilni.

Sirsnīgs paldies ES deputātei Inesei Vaiderei un viņas brīnišķīgajai komandai par šo ceļojumu, sagādātiem pārsteigumiem un rūpēm par mūsu labsajūtu!

Esam pateicīgi visiem, kas palīdzēja mums ar materiāliem un atmiņstāstiem – Valentīnai Sičevai, Vladislavam Gāgam, Vijai Mickēvičai, Jekaterinai Lonskai, aizsaulē aizgājušajiem Vjačeslavam Mickēvičam un Antoņinai Ivanovai -, skolas administrācijai un vecākiem par atbalstu.

Īpašs paldies šoferim Igoram Panovskim, kurš salā un putenī pacietīgi gaidīja mūsu atgriešanos!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *